Pisarz i podróżnik Ferdynand Ossendowski upamiętniony monetą NBP

Moneta srebrna została wybita w 50 tys. egzemplarzy, natomiast nakład monety ze stopu Nordic Gold wyniósł 900 tys. sztuk.



Rewers monety srebrnej przedstawia stylizowany wizerunek postaci Ferdynanda Ossendowskiego na tle globusa z zaznaczoną siecią południków i równoleżników. Poniżej znajdują się cztery tomy książek. Główny motyw awersu to wizerunki dwóch starych samochodów i róża wiatrów. Na rewersie monety dwuzłotowej uwidoczniono popiersie podróżnika.



Monety zaprojektowała Dominika Karpińska-Kopiec, a tradycyjny awers dwuzłotówki z orłem – Ewa Tyc-Karpińska.



"Ferdynand Ossendowski" to 10 moneta serii „Polscy podróżnicy i badacze”, wypuszczona przez NBP. Wcześniej wyemitowane zostały monety m.in. z Ignacym Domeyką, Bronisławem Malinowskim, Benedyktem Dybowskim i Aleksandrem Malinowskim.



Ferdynand Ossendowski (ur. 1876 r., zm. 1945 r.) był dziennikarzem, pisarzem, podróżnikiem i badaczem. Podróżował głównie po imperium rosyjskim. Odbywał wyprawy na Syberię i do Mandżurii. Odbył też wyprawy do Indii, Japonii i na Sumatrę.



Światową sławę przyniosła mu książka: „Zwierzęta, ludzie, bogowie”, którą przetłumaczono na 19 języków. Opisał w niej wspomnienia z ucieczki z Rosji ogarniętej chaosem rewolucji. Opis obejmuje podróż przez Omsk do Krasnojarska, zimę w tajdze, przeprawę do Mongolii i dalej przez Tybet do Chin. (PAP)



maz/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17