Piotr Stegnij szefem Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia

67-letni Stegnij to były ambasador Federacji Rosyjskiej w Kuwejcie, Turcji i Izraelu. Był też radcą Ambasady FR w Libii. W latach 1998-2003 kierował Departamentem Historyczno-Dokumentalnym MSZ Rosji, któremu podlega archiwum resortu dyplomacji. W tym charakterze w latach 2000-2003 był współprzewodniczącym rosyjsko-polskiej Grupy ds. Trudnych.



Jest autorem kilku książek poświęconych historii dyplomacji Rosji, w tym wydanego w 2002 roku, kontrowersyjnego dzieła, usprawiedliwiającego rozbiory Polski ("Rozbiory Polski i dyplomacja Katarzyny II 1772, 1793, 1795").



Z inicjatywą utworzenia Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia oraz bliźniaczej placówki w Polsce, czyli Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, wystąpiła polsko-rosyjska Grupa do spraw Trudnych. Ideę utworzenia centrów poparli premierzy Polski i Rosji, Donald Tusk i Władimir Putin.



6 grudnia 2010 roku, podczas wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania placówek. Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia funkcjonuje od czerwca zeszłego roku. Jego pracami kieruje Sławomir Dębski.



Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia, które zgodnie z dekretem Miedwiediewa rozpoczęło działalność 1 stycznia 2012 roku, jest obecnie w fazie organizacji. Prace te mają zakończyć się w połowie roku. Kieruje nimi szef Federalnej Agencji Archiwalnej (Rosarchiw) Andriej Artizow.



Celem działania centrów ma być m.in. inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia między Rosją i Polską. Centra mają prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą, upowszechniać wiedzę o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów.



W rozmowie z "Rossijską Gazietą" Stegnij zapowiedział, że Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia "będzie skierowane wyłącznie w przyszłość". "Będziemy szukać nowych form dialogu. Polacy robią już bardzo wiele, stawiając akcent na promowaniu kontaktów młodzieżowych. Akceptujemy to i - naturalnie - będziemy się do tego włączać" - oświadczył.



Mówiąc o planach jego placówki na najbliższą przyszłość, Stegnij zauważył, że rok 2012 jest rokiem jubileuszowym. "Jest to 1612 rok (wypędzenie wojsk polskich z Moskwy - PAP). Rosarchiw przygotowuje wielką rosyjsko-polską konferencję. Podłączymy się do niej. Jest też temat 1812 roku (wyprawy Napoleona przeciwko Rosji - PAP) i roli polskiego legionu" - wskazał.



Stegnij poinformował, że Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia uruchomi też własną stronę internetową "z akcentem na interaktywność i trudno dostępne materiały archiwalne". "Jest to nasze pierwszoplanowe zadanie" - podkreślił.



Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a