Płetwonurkowie oczyszczą kamieniołom w Gross-Rosen

Jak powiedział PAP wiceprezes oddziału ratownictwa wodnego Ochotniczej Straży Pożarnej we Wrocławiu Jerzy Perczyński, pierwsza tego typu akcja została zorganizowana 6 lat temu i ma na celu nie tylko oczyszczenie kamieniołomu, ale także upamiętnienie więźniów, którzy w nim pracowali.



„Po wojnie kamieniołom był nadal eksploatowany, ale zarządzająca nim firma w 2005 r. zdecydowała o przekazaniu go Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy i obecnie jest on zalany wodą. Jeden z naszych dawnych członków, Andrzej Ochlewski, był więźniem tego obozu i stąd wziął się pomysł na sprzątanie kamieniołomu” – mówił Perczyński.



Wiceprezes przyznał, że obecnie na dnie nie znajduje się już pamiątek po więźniach z czasów II wojny światowej, a jedynie śmieci, których jednak dzięki prowadzonym cyklicznie akcjom z roku na rok jest coraz mniej. W niedzielnym przedsięwzięciu weźmie udział ok. 50 nurków, którzy do Rogoźnicy przyjadą nie tylko z Wrocławia, ale także z Głogowa, Nowej Soli, Kędzierzyna Koźla i Bytomia. Sprzątanie potrwa ok. 2 godz.



„Na zakończenie akcji złożymy na wodzie wieniec upamiętniający więźniów, a następnie udamy się do obozu, gdzie zapalimy znicze pod tablicą upamiętniającą strażaków, którzy zginęli w Gross-Rosen” – dodał Perczyński.



Obóz koncentracyjny Gross-Rosen powstał w 1940 r. W pierwszych latach istnienia był małym obozem, nastawionym przede wszystkim na obsługę kamieniołomu. W 1944 r. obóz został rozbudowany; wtedy powstały jego filie, m.in. w Miłoszycach, Wrocławiu i Brzegu Dolnym. Ogółem przez Gross-Rosen - obóz macierzysty i jego filie - przeszło około 125 tys. więźniów, szacuje się, że zginęło w nim 40 tys. osób.(PAP)



mic/ mhr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17