Pamiętniki z całego świata w konkursie IPN

Wśród prac znalazły się pamiętniki zwykłych ludzi, przedstawiających trudy życia w latach 80., jak i ówczesnych działaczy Solidarności.



Celem konkursu jest utrwalenie pamięci o tym, co działo się w ostatnim dziesięcioleciu istnienia PRL, zwłaszcza po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.



Do konkursu trafiły materiały nie tylko z Polski, ale też m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Kanady. Przysyłane teksty były bardzo różne - od zaledwie kilku stron wspomnień, aż po kilkusetstronicowe dzienniki opisujące wydarzenia z tamtego okresu.



"Stawiamy przede wszystkim na wartość naukową i dokumentacyjną. Kwestie literackie znajdują się na drugim miejscu. Najważniejsza jest dla nas autentyczność przekazu" - powiedział PAP dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.



Oceną prac zajmuje się komisja konkursowa, której werdykt poznamy 13 grudnia. Najlepsze teksty Instytut Pamięci Narodowej zamierza opublikować. Zależnie od długości, ukażą się osobno lub w wydaniu zbiorczym.



Konkurs na dzienniki, pamiętniki i wspomnienia z lat 80. IPN ogłosił 12 grudnia 2011 roku, w przeddzień 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. (PAP)



wbo/ ls/ jra/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a