Otwarto wyremontowaną zabytkową kuźnię na gdańskiej Oruni

Na otwarciu wyremontowanej dawnej kuźni zjawiło się około 200 gości, głównie mieszkańców osiedla. W odrestaurowanym wnętrzu mogli oni obejrzeć wystawę współczesnych wyrobów kowalskich oraz zdjęć przedstawiających dzielnicę: historycznych – podarowanych przez mieszkańców oraz współczesnych, wykonanych przez orunian w ramach warsztatów fotograficznych.



Jak poinformowała PAP Agnieszka Leśniewska z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, która jest gospodarzem obiektu, w przyszłości kuźnia ma być połączeniem niewielkiego muzeum i ośrodka kultury. „Chcemy, aby służyła ona potrzebom mieszkańców, aby można było tu przyjść, wypić herbatę, poczytać czy to gazetę czy materiały dotyczące historii Oruni, wziąć udział w ciekawym spotkaniu, wystawie czy pokazie – np. sztuki kowalskiej” – powiedziała PAP Leśniewska.



Dodała, że Fundacja ma też nadzieję zgromadzić w kuźni pamiątki związane z historią dzielnicy. „Mamy już trochę pamiątek i starych zdjęć przekazanych przez gospodarzy miejscowego kościoła i byłych mieszkańców kuźni. Czekamy na kolejne dary” – zaznaczyła.



Uroczystego otwarcia kuźni dokonał w sobotę wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki oraz przedstawiciele rodziny, która zamieszkiwała dom przed jego restauracją i przejęciem przez fundację.



W ramach festynu towarzyszącego otwarciu można było obejrzeć pokazy kowalstwa artystycznego czy przejechać się bryczką po zabytkowych zakątkach Oruni. Na miejscu był też kramik z historycznymi pamiątkami i bezpłatnymi przekąskami



Dokładna data budowy kuźni przy ul. Gościnnej 10 na gdańskiej Oruni jest nieznana. „Część historyków mówi, że zbudowano ją ok. 1800 roku, inni mówią o roku 1880, są jednak i tacy, którzy twierdzą, że kuźnia działała w tym miejscu jeszcze w średniowieczu" - powiedziała PAP Leśniewska.



Kuźnia przy ul. Gościnnej to niewielki dom podcieniowy (domy podcieniowe, to typ wiejskich budynków mieszkalnych, z charakterystycznym podcieniem wysuniętym przed zasadniczą część budynku), w którym znajdowało się także mieszkanie dla kowala. Dom wpisano do rejestru zabytków w 1983 roku. Do roku 2009 r. użytkowany był jako budynek mieszkalny. Później miasto przekazało obiekt w użytkowanie Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, która – m.in. dzięki 600 tysiącom dotacji z samorządu, odremontowała go.



W ramach prac odrestaurowano wnętrza eksponując elementy konstrukcji domu - ryglowej z wypełnieniem ceglanym i wyposażenia, w tym m.in. pomieszczenie piwniczne, piec i palenisko kowalskie. Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej będzie gospodarzem obiektu do 2022 r. (PAP)



aks/ mlu/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a