Ołtarz Filistynów sprzed blisko 3000 lat odkryto w Izraelu

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Tel Zafit, w odległości 13 kilometrów od miasta Kirjat Gat w Dystrykcie Południowym w Izraelu, gdzie znajdują się ruiny starożytnego filistyńskiego miasta Gat.



Jak poinformował prof. Aren Maeir z Uniwersytetu Bar-Ilan w Ramat Gan, kierujący pracami wykopaliskowymi, odkryty kamienny filistyński ołtarz z IX wieku p.n.e. przypomina kształtem ołtarze żydowskie z tego okresu i może wskazywać na związki kulturowe łączące obydwa ludy, które zwalczały się przez stulecia.



Znalezisko ma kształt kamiennego bloku o wysokości 1 metra oraz długości i szerokości wynoszących po 0,5 metra. Z dwóch przednich górnych narożników wystają kamienne rogi, a w środkowej części ołtarza przebiega gzyms.



Kształt odkrytego filistyńkiego ołtarza przypomina opisy starożytnych ołtarzy żydowskich z tego okresu, a największą różnicą jest liczba rogów wystających z narożników – w Świątyni Jerozolimskiej, głównej świątyni judaizmu, ołtarz posiadał cztery rogi, po jednym na każdym górnym narożniku.



Zdaniem prof. Maeira, kształt odkrytego ołtarza może świadczyć o bliskości kulturowej Filistynów i Żydów, którzy w źródłach historycznych tradycyjnie przedstawiani byli jako zagorzali wrogowie.



Jak poinformował prof. Maeir, odkryty ołtarz ma niewielkie rozmiary, ale jego odnalezienie ma wielkie znaczenie, gdyż artefakty z czasów biblijnych, których opisy można odnaleźć w biblijnych tekstach, należą do bardzo rzadkich znalezisk.



Prace wykopaliskowe w ruinach Gat prowadzone są przez archeologów od 15 lat i koncentrują się na warstwie pochodzącej z czasów istnienia państwa Filistynów i świetności miasta, które upadło w 830 r. p.n.e. po zdobyciu go przez wojska Chazaela – króla Aramu-Damaszku.



Upadek Gat i osłabienie państwa Filistynów wzmocniło królestwo Judy, które istniało na południowych ziemiach Izraela od 930 r. p.n.e. po rozbiciu królestwa Izraela i Judy na dwa osobne państwa. (PAP)



jot/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17