Ostrów Wlkp.: uroczystości 93. rocznicy utworzenia Republiki Ostrowskiej

Jej twórcy 93 lata temu opowiedzieli się za przynależnością ziem ówczesnego zaboru pruskiego do Polski. Stało się to 10 listopada podczas wieczornego zebrania około tysiąca Polaków w Domu Katolickim.



W przyjętej wtedy rezolucji zażądano „wolnej i niepodległej Polski Ludowej” z „wolnym przystępem do morza, w granicach sprzed pierwszego rozbioru”. Uczestnicy zebrania przyrzekli w jej obronie „dać swoje życie i mienie”. Podkreślili jednocześnie wolę współpracy z istniejącym Tymczasowym Komitetem Obywatelskim Polskim, „aż z rąk jego władza przejdzie do prawowitego rządu polskiego”.



Wydano także oświadczenie do zgromadzonych wtedy na miejscowej strzelnicy Niemców. W dokumencie podpisanym przez Polski Komitet na Miasto i Powiat Ostrów napisano, że „ponad tysiąc żołnierzy i obywateli wszystkich stanów ustaliło dzisiaj jednomyślnie, że w myśl uznanego przez wszystkie narody planu Wilsona, jest miasto i powiat Ostrów polskiem terytorium, które należy do państwa polskiego”.



Według dyrektora miejscowego muzeum, Witolda Banacha, Niemcy potraktowali w pierwszej chwili ogłoszenie Republiki Ostrowskiej jako przejaw swoistego separatyzmu lokalnego. „Powołanie Republiki trwało kilkanaście dni, można powiedzieć, że Ostrów rzeczywiście był pierwszym miastem w zaborze pruskim, które ogłosiło niepodległość w 1918 r.” - powiedział dyrektor.



Przypomniał, że w czasie trwania Republiki Ostrowskiej i później doszło do rozkładu władzy pruskiej. „Niemcy byli zmuszeni dokooptować Polaków do rady miejskiej, przywrócono naukę religii w języku polskim. Ta erozja systemu pruskiego następowała coraz dalej” – podkreślił Banach.



Wydarzenia z 1918 r. doczekały się filmu pt. „Republika Nadziei” i książki pt. „Noc sylwestrowa”. Nadal istnieją budynki, w których odbywały się patriotyczne spotkania, pozostało też wiele pamiątek z wydarzeń sprzed 93 lat.



W wieczornym spotkaniu będą uczestniczyć samorządowcy, kombatanci, ludzie kultury i świata gospodarczego. W wielkim koncercie „Złoty Komeda” wystąpią m.in. Grażyna Auguścik i Trio Andrzeja Jagodzińskiego. W programie – kompozycje jazzowe i filmowe Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.(PAP)



zak/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a