Opolskie: ponad 400 żołnierzy weźmie udział w Dniach Twierdzy Nysa

Pochodzący z siedmiu krajów żołnierze w historycznych strojach i z uzbrojeniem z epoki napoleońskiej odegrają w sobotę inscenizację oblężenia Nysy z początków XIX wieku.



"Swój przyjazd zapowiedzieli żołnierze wojsk rekonstrukcyjnych z czasów napoleońskich z Polski, Czech, Niemiec, Belgii, Francji, Austrii i Litwy" – powiedział PAP rzecznik Urzędu Miasta w Nysie, Artur Pieczarka.



W sobotniej inscenizacji oblężenia Nysy po raz pierwszy pojawią się kawalerzyści z Francji i Belgii. W sumie w bitwie weźmie udział 34 żołnierzy na koniach. Inscenizowana potyczka będzie odtworzeniem fragmentu historycznego oblężenia twierdzy Nysa z 1807 roku, kiedy wojska napoleońskie przez 114 dni oblegały miasto nieustannie ostrzeliwując je ciężką artylerią. Ostrzał był tak intensywny że w mieście ocalało tylko pięć domów. Brak odsieczy z amunicją i żywnością zmusił Nysę do kapitulacji.



Pierwsze nowożytne fortyfikacje w Nysie powstały w pod koniec XVI wieku. Okresem przełomowym dla nyskich fortów była połowa XVIII stulecia, kiedy w czasie wojny Austrii z Prusami król pruski Fryderyk II zdobył miasto. W wyniku traktatu pokojowego Śląsk, a z nim Nysa, przeszły pod panowanie pruskie. Fryderyk II doceniając strategiczne położenie miasta oraz istniejące już fortyfikacje postanowił uczynić z Nysy twierdzę.



Nyskie obiekty forteczne pełniły często rolę więzienia i obozu jenieckiego. Przetrzymywany był tam m.in. wybitny polityk rewolucji francuskiej, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych markiz Marie Joseph de La Fayette. W czasie I wojny światowej w 1916 r. w Nysie więziony był także Charles de Gaulle, późniejszy prezydent Francji. Do dziś przetrwało ok. 60 proc. fortyfikacji, rozmieszczonych na obszarze ponad 230 hektarów.(PAP)



jsz/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a