Opolskie: msze i kwiaty w dniu pamięci o zbrodniach na Kresach

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej odbyły się w Opolu w Katedrze Opolskiej i Kędzierzynie-Koźlu w Kościele św. Zygmunta i św. Jadwigi, a potem pod kędzierzyńskim gminazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich.



Przedstawiciele środowisk kresowych na obu uroczystościach podkreślali jak ważna jest dla nich możliwość upamiętniania pomordowanych na Kresach. „W tamtym strasznym czasie przestały istnieć całe wioski i całe rodziny. Po wielu nie został nikt, kto mógłby się choćby pomodlić za tych, co zginęli z rąk oprawców” - powiedziała prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z Opola Irena Kalita.



Dlatego – zaznaczyła – ważne jest by uroczystości związane z 11 lipca ustanowionym Dniem Pamięci miały charakter modlitewny i skromny. „Z tego względu poprosiliśmy też opolską kurię, by właśnie 11 lipca we wszystkich kościołach diecezji odbywały się msze, na których będą wspominani pomordowani na Kresach” - dodała Kalita.



W kwietniu opolski sejmik wojewódzki jako pierwszy w kraju ustanowił 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Uchwała w tej sprawie została przekazana władzom krajowym z apelem, by datę 11 lipca ustanowić w całym kraju dniem pamięci o zbrodniach na Kresach.



Władze województwa zapowiedziały, że przyszłoroczna 70. rocznica zbrodni na Kresach ma być w regionie obchodzona uroczyście.



Data 11 lipca została wskazana jako dzień pamięci ukraińskich pogromów, ponieważ tego dnia w 1943 roku miało miejsce apogeum mordów na Wołyniu. Jak wyjaśniał w kwietniu po przyjęciu sejmikowej uchwały prezes kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Witold Listowski "tego dnia jednocześnie zaatakowano mieszkańców 167 miejscowości. Mordowano ich w domach, kościołach - bo była niedziela - i w obejściach.” (PAP)



kat/ mlu/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17