Opole: modlitwa i kwiaty w 72. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Na początku uroczystości na cmentarzu komunalnym w Opolu, gdzie znajduje się pomnik Golgota Wschodu, cześć pomordowanym i ich bliskim, którzy przez lata cierpieli i zachowywali pamięć o tych, co zginęli w Katyniu, w imieniu władz województwa oddał wojewoda opolski Ryszard Wilczyński. Podkreślił, że pamięć o Zbrodni Katyńskiej to „trwały element krwawego dziedzictwa i trudnej historii Polski”, a ból po stracie zamordowanych oficerów to „wielki krzyż” ich bliskich. Zaznaczył jednocześnie, że ten krzyż i trauma związana z krwawą zbrodnią nie powinny zabić zdolności do miłości. „Ten krzyż zobowiązuje wręcz do tego, by mieć w sobie miłość i gotowość do przebaczenia” - podkreślił wojewoda.



Przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Opolu Maria Matlachowska, której ojciec – więzień Starobielska – został zamordowany w Charkowie, w swoim wystąpieniu nawiązała do spodziewanego w poniedziałek wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Przypominając historię polskiego i rosyjskiego śledztwa w sprawie Zbrodni Katyńskiej podkreśliła, że wciąż nie dokonano należytej kwalifikacji prawnej tej zbrodni, nie wskazano jej sprawców i nie wyciągnięto konsekwencji. Zaznaczyła również, że po tylu latach nie odnaleziono wszystkich pomordowanych. „Nie znamy losów tych, którzy znaleźli się na tzw. liście białoruskiej, która liczy około 4 tys. nazwisk” - przypomniała Maria Matlachowska.



Ksiądz infułat Edmund Podzielny, proboszcz opolskiej katedry, który modlił się przed pomnikiem Golgota Wschodu, powiedział, że Katyń to „największa świątynia martyrologii narodu polskiego”, a rany pomordowanych porównał do ran Chrystusa.



Wieńce pod pomnikiem Golgota Wschodu na cmentarzu opolskim prócz członków Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, Związku Sybiraków w Opolu i środowiska kombatanckich złożyły też władze miasta Opola i regionu oraz grupy młodzieży szkolnej.



W piątek wieczorem w opolskiej katedrze zostanie odprawiona msza św. za pomordowanych na Wschodzie, w poniedziałek na Pl. Wolności w Opolu zostanie otwarta wystawa zdjęć w 72. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, a we wtorek w opolskim kościele św. św. Piotra i Pawła opolscy filharmonicy wraz z chórem zagrają rocznicowy koncert. (PAP)



kat/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17