Ojciec Marii Dąbrowskiej bohaterem "Niedzieli u Niechciców"

Zapisał się on w polskiej literaturze jako Bogumił Niechcic w powieści „Noce i Dnie”. „Szumski wiódł życie przepełnione pracą, której jako zarządca majątkami ziemskimi poświęcił się bez reszty” – powiedziała PAP kustosz russowskiego muzeum Grażyna Przybylska.



Przez prawie 20 lat Szumski zarządzał majątkiem Kazimierza Waliszewskiego w podkaliskim Russowie. Bardzo ważnym etapem w jego życiu był w młodości udział w powstaniu styczniowym. Gdy wybuchło powstanie w 1863 r. bez wahania zgłosił się do oddziału i walczył o niepodległość.



Do jego losów z tego okresu nawiązała Kalisko-Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Jej członkowie zainscenizowali w niedzielę zamieszanie i panikę na wsi po wkroczeniu Kozaków, rekrutację do wojska carskiego, pożegnanie Szumskiego, który wyrusza do powstania i jest żegnany przez najbliższych.



Goście byli też świadkami potyczki powstańczej, opatrywania rannych, rekonstrukcję przejęcia kasy carskiej na podstawie autentycznych wydarzeń z pobliskiego Morawina. W dworku carscy urzędnicy przeprowadzili rewizje, a przed dworem sąd polowy z rozkazu najjaśniejszego cara i w ramach restrykcji popowstańczych dokonał konfiskaty majątku Szumskich.



Uzupełnieniem rozgrywających się scen była poczta polowa, zdjęcia plenerowe, powstańcza kuchnia, stoisko z fasolą niepodległości. Na terenie parku zaaranżowano stoiska nawiązujące klimatem do „Nocy i Dni”, a wśród nich była m.in. biżuteria powstańca.



W zachowanym do dziś dworku urodziła się i spędziła młodość późniejsza autorka „Nocy i dni”. Zgromadzono tutaj wiele pamiątek, a piękna opowieść o losach małżeństwa Niechciców, wzorowana na przeżyciach pisarki i wpleciona w scenerię Ziemi Kaliskiej, wzbudza wyobraźnię czytelnika o tym, jak żyli i pracowali kiedyś miejscowi chłopi i ziemianie. Przypominają o tym festyny etnograficzne, organizowane o każdej porze roku, m.in. „Niedziele u Niechciców”.



Dworek w Russowie jest oddziałem literackim kaliskiego Muzeum Okręgowego. W otaczającym go parku urządzono skansen etnograficzny dawnej wiejskiej architektury drewnianej. Można tu obejrzeć m.in. spichlerz podcieniowy z XVIII wieku, spichlerz podworski z 1800 r. i zagrodę trójbudynkową, tzw. kaliską. (PAP)



zak/ jra/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17