Ogłoszono konkurs na stałą ekspozycję Muzeum Historii Polski

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 6 grudnia.



W ogłoszeniu konkursu, które odbyło się w Warszawie, udział wzięli minister kultury Bogdan Zdrojewski i przedstawiciele jury konkursu, m.in. jego przewodniczący prof. Andrzej Rottermund oraz scenograf Allan Starski.



Przyszła ekspozycja ma przedstawiać najważniejsze wątki polskiej historii - państwa i narodu, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności: procesów kształtowania i funkcjonowania parlamentaryzmu, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Wystawa ma zająć przestrzeń ok. 7 tys. m. kw.



Konkurs adresowany jest do zespołów plastyków-wystawienników. Ma charakter otwarty i międzynarodowy.



Konkursowe zadanie polega na opracowaniu wybranych elementów planowanej ekspozycji stałej: układu funkcjonalno-przestrzennego całości ekspozycji, zarysu koncepcji plastyczno-przestrzennej galerii „Dawna Rzeczpospolita”, koncepcji przestrzeni „Wolne elekcje” w galerii „Dawna Rzeczpospolita”, koncepcji przestrzeni „Kultura II RP” w galerii „Drogi do niepodległości (1914–1939)” oraz koncepcji przestrzeni edukacyjnej dla dzieci w wieku 4-9 lat.



Jak podkreślają organizatorzy konkursu, w różnych fragmentach wystawy stałej powinny powracać trzy wątki. Pierwszy z nich to dążenie mieszkańców państwa polskiego i jego ziem (w epoce zaborów i okupacji) do życia w wolności w jej różnych odmianach (m.in. swobody stanowe; swobody wyznaniowe; niepodległość i suwerenność państwa polskiego; tradycje polskiego parlamentaryzmu i swobody konstytucyjne; prawa człowieka i obywatela).



Drugi wątek, który uczestnicy konkursu powinni uwzględnić, to tożsamość narodowa Polaków oraz tradycje współżycia i tolerancji w państwie lub środowiskach wieloetnicznych, wielokulturowych, wielowyznaniowych. Trzeci - to polski udział i wkład w cywilizację oraz dziedzictwo Europy i świata.



Projektowana ekspozycja ma być podzielona na sześć epok lub najważniejszych okresów historycznych. Dla każdej epoki lub okresu przewidziana jest osobna galeria: "Średniowiecze: od zarania dziejów polskich do 1505 r.", "Wczesna nowożytność: 1505-1795", "Epoka rozbiorowa: 1796-1914", "Odzyskiwanie niepodległości i 20-lecie międzywojenne: 1914-1939", "II wojna światowa 1939-1945", "Okres powojenny – PRL i odzyskanie niepodległości: 1945-1989".



Galerie zostaną uzupełnione o otwierającą ekspozycję przestrzeń "Od Sarmatów do Słowian", poświęconą pradziejom ziem polskich. Przestrzenie zamykające wystawę to "Jak powstaje historia?", ukazująca najważniejsze wydarzenia ze współczesnej historii Polski po roku 1989 oraz "Historia wokół nas", obrazującą zjawiska związane z kształtowaniem się i funkcjonowaniem świadomości historycznej Polaków.



Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 czerwca; 7 listopada będzie ostatnim dniem, w którym przyjmowane będą prace konkursowe. Strona konkursu: www.muzhp.pl/konkursplastyczny.



Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. W 2009 r. rozstrzygnięto konkursu architektoniczny na projekt gmachu muzeum. Wygrał projekt pracowni Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga. Muzeum Historii Polski ma powstać nad Trasą Łazienkowską w Warszawie.



Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. (PAP)



agz/ ls/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a