Odrzutowy myśliwiec Lim-2 wrócił do muzeum w Kołobrzegu

Lima-2, który do zbiorów Muzeum Oręża Polskiego trafił w 1978 r. z Centralnego Ośrodka Szkolenia Specjalistów Technicznych Wojsk Lotniczych w Oleśnicy, poddano renowacji w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach (Wielkopolskie). Prace konserwatorskie prowadzili członkowie działającego przy jednostce Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego.



Lim-2 trafił do bazy w Krzesinach na początku listopada ub.r. Samolot był w złym stanie technicznym, a w jego konserwację włożono bardzo dużo wysiłku. Efekt prac jest taki, że zwiedzający będą mogli wsiąść do kabiny pilota.



Wyremontowany myśliwiec będzie eksponowany w oddalonej o kilkanaście kilometrów od Kołobrzegu Fundacji Fort-Rogowo, która ma siedzibę na terenie dawnej bazy lotniczej i z którą Muzeum Oręża Polskiego ściśle współpracuje.



Barbara Skomiał wyjaśniła w rozmowie z PAP, że wybór miejsca postoju Lima-2 został podyktowany koniecznością trzymania samolotu pod dachem. „Gdyby stał na wolnym powietrzu, wykonaną z dużą pieczołowitością renowację należałoby za 5,6 lat powtórzyć” – powiedziała.



W bazie w Krzesinach jest jeszcze jeden myśliwski samolot ze zbiorów Muzeum – Mig-19P. Ta maszyna najwcześniej wróci do muzeum w połowie przyszłego roku.



Lim-2 to ulepszona wersja Miga-15, jednomiejscowego, jednosilnikowego radzieckiego odrzutowego myśliwca skonstruowanego w 1949 r. w biurze Mikojana i Guriewicza. W Polsce samoloty te budowano w latach 1954 - 1956 na radzieckiej licencji w WSK Mielec. Nazwa Lim wzięła od określenia "licencyjny myśliwiec".



W Polsce wybudowano 496 Limów. Maszyny latały w naszych siłach powietrznych do 1978 r. Samolot ze zbiorów MOP nosił numer taktyczny 1705, jednak był eksponowany z namalowanym na kadłubie numerem 1984. Oryginalny numer taktyczny przywrócono maszynie dopiero podczas konserwacji w bazie w Krzesinach.



W lotniczych zbiorach kołobrzeskiego muzeum znajduje się obecnie śmigłowiec SM-2 oraz 11 samolotów, w tym m.in. trzy szkolne odrzutowce TS-11 Iskra, dwa myśliwsko-bombowe SU-22 ze zmienną geometrią skrzydeł, odrzutowy bombowiec Ił-28, szkolno-bojowa Iryda oraz szkolno-treningowa maszyna z napędem śmigłowym TS-8 Bies, za renowację której Muzeum otrzymało prestiżową nagrodę ministra kultury „Sybilla”. (PAP)



sibi/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a