Odnowiono cenne sandomierskie zabytki sztuki sakralnej

Do katedry sandomierskiej powrócił odnowiony i zakonserwowany obraz Narodzenia NMP, namalowany przez Łukasza Orłowskiego (1715-1765), stanowiący pierwotne malowidło do ołtarza głównego. Obecnie obraz zajął inne miejsce.



„Jego konserwacja objęła m.in. uzupełnienie znacznych ubytków malarskich, wyprostowanie zawiniętego z dwóch stron płótna i naciągnięcie go na nowe krosno” – poinformowała kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, Urszula Stępień.



Obraz przedstawia scenę narodzin Maryi; pochylone nad kołyską postaci służebnych - skupione przy czynności pielęgnacji - wykonują gest prezentacji Maryi. Postać św. Anny, leżącej na łożu, ukazana jest na drugim planie, w odrębnej przestrzeni. Wymowę dzieła wzbogacają umieszczone na obrazie symbole - lilia i korona oraz powtórzony dwukrotnie monogram Matki Bożej.



"Płótno to odnaleziono podczas prac konserwatorskich w katedrze w 2008 roku. Gdy zdejmowano z ołtarza głównego obraz Narodzenia NMP zamówiony przez kapitułę katedralną w 1894 roku u malarza Józefa Buchbindera, odkryto pod nim drugi obraz ze sceną Narodzenia NMP, który namalował dla tego ołtarza w 1756 r. krakowski malarz Łukasz Orłowski” - powiedziała muzealniczka.



Obraz Orłowskiego zastąpiony został płótnem Buchbindera podczas restauracji katedry za czasów bp. Antoniego Sotkiewicza (1883-1901), ze względu na znaczne zniszczenie starszego płótna.



Odrestaurowane rzeźby polichromowane powróciły z kolei do Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, mieszczącego się w domu Jana Długosza.



„Pieta” ukazuje tajemnicę Męki Chrystusa. Po zdjęciu warstw przemalowań i oczyszczaniu błękitnego płaszcza Maryi wyłonił się na nim niewidoczny wcześniej wzór roślinny, złożony m.in. z motywów tulipanowych. Również zdjęcie grubych warstw przemalowań karnacji twarzy Maryi i Chrystusa, ukazały znacznie wyższe walory artystyczne rzeźby. Pozwoliło to na przesunięcie jej datowania na przełom XVI i XVII wieku – oznajmiła kustosz.



„Personifikacja Ameryki” powstała w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Nawiązuje do twórczości Tomasza Huttera – wybitnego rzeźbiarza z Bawarii, który przybył do Sandomierza i pracował dla miejscowych jezuitów. Rzeźba pokryta jest w całości polichromią w odcieniu bieli; naśladuje popularną w XVIII w. technikę chipolin, mającą imitować kamień lub kość słoniową.



„Pieta” i "Personifikacja Ameryki" pochodzą z nieistniejącego już kościoła jezuitów pw. świętych Piotra i Pawła w Sandomierzu. Obie rzeźby były przedmiotami konserwatorskich prac magisterskich, wykonanych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem dr Marii Lubryczyńskiej.(PAP)



mch/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a