Odkryto ślady zorganizowanego życia na terenie Chin sprzed 5 tys. lat

Swoje wnioski oparł na badaniach prof. Zhao Hui z Uniwersytetu Pekińskiego, który prowadzi prace archeologiczne w prowincji Zhejiang (południowa część Chin). W pobliżu Liangzhu znaleziono ślady osady, złożonej z zamku, wielu domostw i obiektów kultu, które są niezaprzeczalnym dowodem funkcjonowania zorganizowanego społeczeństwa wcześniej niż 5 tys. lat temu. Na podstawie znaleziska trudno jest jednak określić, czy były już wtedy zręby państwowości. W dolnym biegu Jangcy archeolodzy natrafili na ślady jeszcze starsze, pochodzące prawdopodobnie sprzed 6 tys. lat. Już wtedy żyła tam społeczność, mająca wyraźnie podzielone funkcje zawodowe.



Według profesora Wanga odkryte w 2006 znalezisko w Liangzhu było starożytnym miastem o powierzchni 300 hektarów z centralnie usytuowanym zamkiem. Do chwili obecnej jest to największe znalezisko na terenie Chin z tego okresu. W północnych murach miasta znaleziono ślady robót remontowych systemu wodnego sprzed 4,8 tys. lat. Po bliższej analizie okazało się, że jest to fragment budowli, która pochodziła z okresu wcześniejszego o 2 tys. lat niż mur miejski. Jest to tym samym najstarszy zabytek budowli irygacyjnej w Chinach.



Piękne przedmioty użytkowe z ceramiki, kamienia i nefrytu sprzed 5000 lat, wydobyte na terenie wykopalisk świadczą o dobrze zorganizowanym społeczeństwie i istnieniu starszyzny lub arystokracji lokalnej.



Prof. Wang podkreślił, że odkrycia dokonane w Liangzhu pozwalają stwierdzić z całą pewnością, że cywilizacja chińska sięga powyżej 5 tys. lat, ale trudno jednoznacznie na ich podstawie powiedzieć, że już w tym okresie funkcjonowała administracja o zasięgu szerszym, która dałaby początek chińskiemu państwu.



Z Pekinu Jacek Wan (PAP)



jwn/ ula/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a