Odkryto ślady sąsiadów naszych przodków

Na północy Kenii we wczesnym plejstocenie żył gatunek hominidów, będących naszymi bezpośrednimi praprzodkami. Homo habilis byli drobni, mieli wysunięte do przodu twarzoczaszki, wyraźne wały nadoczodołowe, niskie czoła i mocne żuchwy.



Od dawna uważa się, że po sąsiedzku z H.habilis mogły też żyć inne hominidy. Świadczy o tym m.in. twarzoczaszka, (oznaczona symbolem "1470"), znaleziona w 1972 r. na wschodnim wybrzeżu Jeziora Turkana w Kenii. Jest to pozostałość po osobniku o stosunkowo dużym mózgu i twarzy bardziej pociągłej i płaskiej, niż u H.habilis. Czaszka była w złym stanie, brakowało też skamieniałości, z którymi można by ją porównać, dlatego naukowcy nie byli zgodni co do przynależności gatunkowej jej posiadacza. Część sugerowała, że był to nietypowy przedstawiciel H.habilis, inni założyli, że mają do czynienia z odrębnym gatunkiem - Homo rudolfensis.



Nowa publikacja w "Nature" rozwiewa wiele z tych wątpliwości. Paleontolodzy pod kierunkiem Meave Leakey i Freda Spoora informują o nowym znalezisku: twarzoczaszce (gdzie w górnej szczęce zachowała się część zębów) i dwóch żuchwach, odkrytych również nieopodal Jeziora Turkana. Szczątki mają od 1,78 do 1,95 mln lat. "Nowa" twarzoczaszka przypomina wspomnianą "1470". To potwierdza, że nietypowa budowa "1470" nie jest wyłącznie dziełem przypadku, i że obok H.habilis żył jeszcze jeden gatunek.



Do obu twarzoczaszek - nowo znalezionej oraz "1470" naukowcy przymierzali obie nowoodkryte żuchwy. Ich zdaniem elementy te pasują do siebie lepiej, niż inne skamieniałe fragmenty dolnych szczęk, znajdowane w Kenii od lat 70. Duże zróżnicowanie kości, którymi dysponują badacze sugeruje, że obok H.habilis i H.rudolfensis, we wczesnym plejstocenie na terenie Kenii mógł żyć jeszcze jeden gatunek Homo - pisze w artykule towarzyszącym w "Nature" amerykański paleobiolog i ekspert w dziedzinie hominidów, Bernard Wood. (PAP)




zan/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17