Oddano hołd sędziemu Falcone w 20. rocznicę śmierci w zamachu

Falcone został zabity przez sycylijską mafię 23 maja 1992 roku w zamachu bombowym na autostradzie, prowadzącej z lotniska pod Palermo do miasta.



Pierwsza część rocznicowych obchodów odbyła się w Ogrodzie Pamięci Ofiar Mafii. Premier Monti powiedział tam: „Trzeba wznowić zdecydowaną walkę ze wszystkimi mafiami i nie myśleć, że są one niezwyciężone”.



„Dzisiaj musimy powiedzieć stanowczo, że nie można się łudzić. Cosa nostry nie pokonuje się tylko w Palermo, 'ndranghety tylko w Reggio Calabria, a kamorry jedynie w Neapolu. Cały nasz kraj musi zaangażować się w walkę z mafiami” - oświadczył szef rządu.



“Konieczne jest coraz większe zaangażowanie w selekcję kandydatów, wybieranych w wyborach. Instytucje państwa muszą być zawsze jak najdalsze od wszelkich podejrzeń co do związków z organizacjami mafijnymi” - dodał.



Monti wyraził przekonanie, że nigdy nie można ustać w dążeniu do prawdy na temat wszystkich zbrodni, popełnionych przez gangi przestępczości zorganizowanej. „Należy się to ofiarom mafii, ich rodzinom, wszystkim ludziom uczciwym, obywatelom po to, by dać nadzieję naszym dzieciom” - mówił.



W Ogrodzie Pamięci premier odsłonił marmurową tablicę z nazwiskami ponad 200 ofiar mafii. Szefowi włoskiego rządu towarzyszyli minister spraw wewnętrznych Anna Maria Cancellieri, komendant główny policji Antonio Manganelli, krajowy prokurator do walki z mafią Piero Grasso.



Druga część oficjalnych uroczystości odbyła się w sugestywnym miejscu, w sądowej auli-bunkrze więzienia Ucciardone, gdzie sądzono najgroźniejszych mafiosów cosa nostry, wśród nich sprawców zamachu na sędziego Falcone.



W wygłoszonym tam przemówieniu prezydent Napolitano nazwał bohaterami sędziów Falcone oraz Paolo Borselino, który został zamordowany w zamachu w Palermo niecałe dwa miesiące później. „Obaj służyli państwu” - podkreślił Napolitano.



W sądowym bunkrze była także włoska młodzież, która przypłynęła do Palermo na pokładzie dwóch statków. Szef państwa apelował do młodych ludzi, aby zaangażowali się w działalność publiczną i głosili hasła praworządności. „Przystąpcie jak najszybciej do działania, by odnowić społeczeństwo i politykę” - powiedział prezydent.



Hołd sędziemu Falcone oddała także ambasada USA w Rzymie. W wydanym oświadczeniu przypomniała jego zaangażowanie w walkę z włoską mafią w Stanach Zjednoczonych, prowadzoną pod słynnym kryptonimem „Pizza connection”.



53-letni Giovanni Falcone zginął wraz z żoną Francescą Morvillo i trzema policjantami ze swojej ochrony w rejonie miejscowości Capaci, gdy na autostradzie, którą jechali samochodami z lotniska w Palermo eksplodował ładunek wybuchowej o ogromnej mocy. W miejscu wybuchu pozostał krater o głębokości trzech i długości 13 metrów. Eksplozja była tak silna, że zarejestrowały ją miejscowe sejsmografy.



Przed wymiarem sprawiedliwości stanęło kilku mocodawców i sprawców zamachu, wśród nich ówczesny boss bossów cosa nostry Salvatore Toto Riina, odbywający obecnie kilka wyroków dożywocia. Do tej pory jednak nie wyjaśniono wszystkich okoliczności zbrodni. Jedną z nich są stawiane hipotezy o tym, że część włoskich polityków zaangażowana była wówczas w tajne negocjacje z mafią i że zamach ten był jedną z ich konsekwencji.



Dlatego podczas środowych obchodów rocznicy masakry w Capaci, jak nazywany jest zamach, przedstawiciele władz mówili o konieczności ujawnienia całej prawdy na temat tego, co się stało.



Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)



sw/ ap/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a