Od 21 lipca zbiórka na renowację mogił powstańczych

Pieniądze zebrane podczas tegorocznej zbiórki wykorzystane zostaną na remont ok. 15 grobów znajdujących się w kwaterach: A22, A23 i A25 na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym. W przyszłości muzeum planuje renowację grobów powstańczych umieszczonych na terenie innych warszawskich nekropolii m.in. na Cmentarzu Wolskim.



Do tej pory podczas zbiórek organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego od 2004 roku zebrano ponad 200 tys. złotych. Pozwoliło to na remont 52 zaniedbanych lub zniszczonych grobów powstańczych znajdujących się na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, Cmentarzu Bródnowskim oraz Cmentarzu Służewieckim. Koszt renowacji jednego nagrobka wynosi ok. 2 tys. złotych.



Dzięki pieniądzom zebranym podczas kwest zorganizowanych w minionych latach udało się odrestaurować m.in. na Cmentarzu Powązkowskim: grób braci Andrzeja i Jana Romockich oraz ich rodziców, mogiłę Piotra Lędziakowskiego czy grób Juliana Kulskiego, nagrobek Zgrupowania "Róg" na Cmentarzu Wojskowym, zbiorową mogiłę 44 ofiar na Cmentarzu Bródnowskim oraz grób Tadeusza i Eleonory Jasińskich na Cmentarzu Służewieckim.



W tym roku obok każdego odnowionego grobu pojawi się tabliczka informująca, że został on wyremontowany za pieniądze zebrane podczas organizowanej przez muzeum zbiórki.



W Warszawie kwestować będą wolontariusze współpracujący z Muzeum Powstania Warszawskiego posiadający identyfikatory oraz specjalne puszki oznaczone logo muzeum. Ponadto w budynku Muzeum Powstania Warszawskiego ustawiono skarbonę stacjonarną, do której również można wrzucać datki.



Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych publiczna zbiórka na renowację mogił powstańców warszawskich ma charakter ogólnopolski. Pieniądze można wpłacać do 31 grudnia 2012 r. na numer konta bankowego:



26 1060 0076 0000 3310 0019 6191 (Bank BPH SA)



(PAP)



swat/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17