Obchody Święta Niepodległości w Szczecinie

W piątek ponad 300 osób przeszło ulicami miasta w marszu niepodległości zorganizowanym przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Jak informuje porozumienie, celem jego działalności jest "propagowanie patriotyzmu wśród Polaków i upowszechnianie wiedzy na temat historii Polski?. Uczestnicy idąc z flagami narodowymi skandowali m.in.: "Naszym znakiem orzeł biały", "Bóg, honor, ojczyzna", "AK - polski honor, polska duma".



Marsz spotkał się z kontrmanifestacją zorganizowaną przez lewicowe organizacje (m.in. przez szczeciński SLD, Stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota i Kampanię Przeciw Homofobii Szczecin), które wyjaśniły w komunikacie przesłanym mediom: "Nie chcemy, by to ważne dla każdego Polaka święto kojarzyło się jedynie z pseudofaszystowskimi pochodami".



Podczas spotkania obu manifestacji w stronę lewicowej grupy poleciał słowa: "Pedały", krzyczane przez ludzi, którzy nie szli jednak w marszu niepodległościowym. Odpowiedziano hasłami: "Polska dla każdego" i "Jedna Polska - różnorodna". Poza tym incydentem spotkanie grup przebiegło spokojnie.



W piątek uroczystości rozpoczęły się mszą św. za Ojczyznę w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej, którą odprawił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.



Podczas oficjalnych obchodów Święta Niepodległości na Wałach Chrobrego można było obserwować defiladę wojskową, wysłuchać koncertu pieśni wojskowych w wykonaniu orkiestry Garnizonu Szczecin i obejrzeć sprzęt wojskowy wykorzystywany przez 12. Dywizję Zmechanizowaną, m.in. transporter opancerzony Rosomak, haubicoarmatę DANA, wozy łączności i dowodzenia, a także wyposażenie żołnierzy. Można było również spróbować wojskowej grochówki przygotowanej przez żołnierzy.



Dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej gen. Marek Tomaszycki odznaczył 55 czynnych żołnierzy i rezerwistów. Wręczono Gwiazdy Iraku, Gwiazdy Afganistanu i odznaczenie Za Zasługi dla Obronności Kraju.



Uroczyste ślubowanie złożyło 80 policjantów, którzy zasilili zachodniopomorski garnizon.



W południe nad miastem przeleciały cztery samoloty SU-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina.



Kilkudziesięciu członków grup rekonstrukcyjnych wcieliło się w żołnierzy gen. Józefa Hallera, którzy w ramach Frontu Pomorskiego zimą 1920 r. egzekwowali postanowienia Traktatu Wersalskiego w sprawie przyznania Polsce Pomorza. Żołnierze polscy starli się wtedy kilkakrotnie z pruską strażą graniczną. Odtworzono również akt zaślubin Polski z morzem dokonany przez gen. Hallera.



Po południu pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego odbył się uroczysty apel pamięci. Przedstawiciele Parlamentu RP, władz województwa, miasta, wojska i organizacji kombatanckich złożyli kwiaty pod pomnikiem marszałka.



Już w czwartek pod pomnikiem Niepodległości w prawobrzeżnej części Szczecina w obecności delegacji szkół i żołnierzy z 5. Pułku Saperów w Podjuchach wciągnięto na maszt flagę narodową i złożono kwiaty.



Również w czwartek członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości po mszy św. sprawowanej w intencji ojczyzny oddali hołd „bohaterom Niepodległej Polski” pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego. (PAP)



res/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a