Obchody 725-lecia praw miejskich Buska-Zdroju

Jak poinformował PAP wicedyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, Tomasz Śledź, jednym z ciekawszych - szczególnie dla turystów - wydarzeń będzie zaplanowany na sobotnie popołudnie przemarsz orszaku książęcego do nowego Parku Zdrojowego.



"To orszak księcia Leszka Czarnego, który w 1287 roku nadał Busku prawa miejskie. Oprócz jego dworzan w orszaku znajdą się postaci historyczne związane z naszym miastem, m.in. Jan z Buska, Wojtek Belon, Andrzej Brzuchal-Sikorski i Krystyna Jamroz” - zapowiada Tomasz Śledź.



W Parku Zdrojowym książę wręczy akt lokacji Buska burmistrzowi miasta, Waldemarowi Sikorze. Później wszyscy widzowie będą mogli zwiedzić osadę żywej tradycji, a w niej zobaczyć pracę kowali, wikliniarzy, kwiaciarek, zielarzy, walki rycerskie oraz pokaz wypieku chleba w piecu chlebowym.



"Wieczorem zapraszamy wszystkich na widowisko plenerowe „Baśń Słowiańska”, które opowiada o legendarnych początkach naszego miasta i pochodzeniu jego nazwy. Sobotnie imprezy zakończy zabawa taneczna” - zaznaczył Śledź.



Początki Buska sięgają XII wieku. Pierwsza wzmianka o wykorzystaniu buskiej wody mineralnej znajduje się w immunitecie skarbowym Bolesława Wstydliwego, w którym król zezwolił na eksploatację solanki. W roku 1287 książę Leszek Czarny nadał osadzie prawa miejskie.



Pod koniec XIX wieku Busko zaliczano do najwartościowszych i najliczniej odwiedzanych uzdrowisk europejskich; jego rozbudowa nastąpiła w okresie międzywojennym. Dziś świętokrzyskie uzdrowisko jest znane dzięki złożom wód siarczkowych. W trzynastu sanatoriach leczone są schorzenia reumatologiczne, neurologiczne, ortopedyczne i dermatologiczne. (PAP)



and/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a