Obchody 72. rocznicy zbrodni katyńskiej w Olsztynie

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział, że powracając myślą do katyńskich mogił powinniśmy pamiętać, że są one częścią Polski. "Bo Polska jest wszędzie tam, gdzie są mogiły Polaków. To jest nasze prawo do narodowej pamięci ważniejsze niż jakikolwiek granice administracyjne lub wewnętrzne" - podkreślił.



Arcybiskup senior Edmund Piszcz zwrócił uwagę, że zbrodni katyńskiej towarzyszyła przez dziesięciolecia inna zbrodnia, czyli zakaz mówienia o tym tragicznym wydarzeniu.



"Oprócz zbrodni milczenia w Polsce była też zbrodnia milczenia naszych sojuszników - Amerykanów i Anglików" - podkreślił abp. Zaznaczył, że "bohaterscy Polacy, którzy zginęli w Katyniu zaświadczają iż miłość do ojczyzny okupiona jest ofiarnością i poświęceniem". Jego zdaniem "bardzo ważne jest to, by młodzi ludzie poznawali historię Polski, bo tylko znając dzieje ojczyzny można ją pokochać".



Podczas obchodów młodzież z olsztyńskich szkół biorących udział w programie edukacyjnym "Katyń - ocalić od zapomnienia" odczytała fragmenty rodzinnej korespondencji znalezionej przy pomordowanych oficerach w Katyniu.



Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce pod krzyżem katyńskim na cmentarzu komunalnym w Olsztynie. (PAP)



ali/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17