Obchody 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych
31 sierpnia o godz. 14.00 w Pałacu Prezydenckim rozpocznie się uroczystość z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z okazji 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Prezydent spotka się z bohaterami ówczesnych wydarzeń i wręczy odznaczenia państwowe ponad 40 działaczom opozycji demokratycznej, w tym m.in. członkom pierwszego Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Wydawnictwa CDN, Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA. W uroczystości weźmie udział pierwszy przewodniczący Solidarności, były prezydent Lech Wałęsa, według nieoficjalnych źródeł zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego będzie też premier Donald Tusk.
"Solidarność i jej działania doprowadziły w konsekwencji do wielkich zmian w Polsce i Europie. Ten wieloideowy, wielonurtowy ruch polityczny jest naszą zbiorową wartością, jest elementem polskiej tożsamości narodowej. Dlatego tak ważne jest, aby pozostał w pamięci, jako nasze wspólne dobro" – podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki. Zaznaczył, że wolny naród powinien spłacać dług wdzięczności wobec tych wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości.
W Gdańsku NSZZ "Solidarność" organizuje 31 sierpnia popołudniową mszę w kościele św. Brygidy w Gdańsku, po której nastąpi odsłonięcie pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego. Przed południem władze związku złożą kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, a na skwerze w Gdańsku-Wrzeszczu otwarta zostanie, przygotowana przez IPN, wystawa plenerowa "Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010".
We Wrocławiu 31 sierpnia zostanie otwarta wystawa niezależnych czasopism z lat 1980-89 ze zbiorów Janusza Wolniaka. Natomiast wieczorem w Zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej odbędzie się koncert "Legendy Rocka" z udziałem zespołu Scorpions. Z kolei 1 września odbędzie się multimedialny pokaz wrocławskiej fontanny przy Hali Stulecia poświęcony wydarzeniom sprzed 32 lat.
Gorzowska Solidarność swoje święto zamierza wykorzystać do przypomnienia rocznicy ważnej dla tego miasta. 31 sierpnia 1982 roku w Gorzowie odbyła się duża demonstracja z okazji drugiej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, w której uczestniczyło około 5 tys. osób. Na ulicach doszło do starć gorzowian z milicją i oddziałami ZOMO, po których zatrzymano ponad 200 osób. O tych wydarzeniach przypominać będą harcerze z Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy w piątek w okolicach katedry będą rozdawać ulotki z informacjami na temat wydarzeń z sierpnia 1982 roku. W piątek przed południem wojewoda lubuski Marcin Jabłoński wręczy ponad 20 byłym działaczom opozycji ordery i odznaczenia państwowe nadane im przez Prezydenta RP.
W Rzeszowie w piątek zostanie otwarta wystawa na ogrodzeniu IPN „Z dziejów oporu społecznego w Polsce południowo-wschodniej 1956–1990. Od +ostatnich+ leśnych do +Solidarności+”, przedstawiająca m.in. działalność ostatnich żołnierzy podziemia niepodległościowego, rolę Kościoła katolickiego w konfrontacji z systemem komunistycznym, wydarzenia Marca 1968 r. Na ulicach Rzeszowa rozdawane będą ulotki edukacyjne przypominające o rocznicy, a wieczorem odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny i Solidarności. Natomiast w sobotę odbędzie się tradycyjny 23. Nocny Bieg Uliczny Solidarności.
W Koszalinie (Zachodniopomorskie) w ratuszu otwarta zostanie w piątek wystawa „Stan Wojenny. Chodźcie z nami, dziś nie biją…”, upamiętniająca rozpędzoną przez ZOMO demonstrację, która odbyła się z 31 sierpnia 1982 r. na głównym placu miasta. Działaczom NSZZ „Solidarność” zostaną wręczone medale „Za zasługi dla Koszalina”. W katedrze odprawiona będzie msza święta w intencji ojczyzny.
Rocznica obchodzona będzie również w Poznaniu, Opolu, Kaliszu, Zielonej Górze, Toruniu, Lublinie, Kielcach, gdzie odbędą się msze święte, a pod pomnikami i tablicami związanymi z historią Solidarności zostaną złożone kwiaty.
W Jastrzębiu Zdroju uroczystości odbędą się w poniedziałek, czyli w rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie, na placu przy kopalni Zofiówka odprawiona zostanie msza polowa, której będzie przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Drugą, mniej oficjalną część uroczystości zaplanowano na 8 września, kiedy na Stadionie Miejskim w Jastrzębiu Zdroju odbędzie się piknik z okazji 32. rocznicy powstania NZSS "Solidarność" i koncert, którego gwiazdą będzie zespół Dżem.
W Szczecinie, gdzie podpisano Porozumienia Sierpniowe najwcześniej, już 31 sierpnia 1980 roku, uroczystości rocznicowe mają miejsce w czwartek. W południe odbyły się uroczystości pod pomnikiem Ofiar Grudnia'70, potem zaplanowano wernisaż przygotowanej przez IPN wystawy "Szczeciński Sierpień 1980" oraz panel dyskusyjny "Solidarnościowa tożsamość Szczecina".
Na Porozumienia Sierpniowe składają się cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 roku. Zawarto je w Szczecinie (30 sierpnia 1980), Gdańsku (31 sierpnia 1980), Jastrzębiu-Zdroju (3 września 1980), oraz Hucie Katowice (11 września 1980).
W Porozumieniach Sierpniowych władze PRL zgadzały się na zarejestrowanie NSZZ "Solidarność". Zobowiązywały się też m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury, ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976, a także opublikowania podstawowych założeń planowanych reform gospodarczych i umożliwienia publicznej dyskusji nad ich treścią.(PAP)
mmd/ rpo/ rau/ rop/ kop/ api/ umw/ zak/ kon/ sibi/ aszw/ mlu/ mow/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17