Obchody 73. rocznicy "nocy kryształowej" w Niemczech i Austrii

9 listopada 1938 roku hitlerowcy zorganizowali w całych Niemczech pogromy antysemickie, posługując się jako pretekstem do rozpętania krwawych ataków zabiciem niemieckiego ambasadora w Paryżu Ernsta Eduarda vom Ratha przez urodzonego w Niemczech Żyda, obywatela Polski, Herszela Grynszpana. Rzeź i rozboje trwały całą noc. Była to pierwsza skoordynowana akcja przeciw Żydom w III Rzeszy.



Data ta jest "dniem wstydu" dla Niemiec - powiedziała kanclerz Angela Merkel na konferencji prasowej w Berlinie. "Niemcy polowali na innych Niemców, ponieważ byli Żydami" - dodała.



"To szaleństwo osiągnęło punkt kulminacyjny w zbrodni bez precedensu, która spustoszyła kontynent i kosztowała życie milionów ludzi na całym świecie. Gdy mówimy dziś tutaj o przyszłości, mówimy myśląc o ofiarach tego obłędu, który rozpoczął się w naszym kraju, w Niemczech" - podkreśliła Merkel.



W Spirze podczas "nocy kryształowej" hitlerowcy zburzyli synagogę i zlikwidowali wszelkie ślady po niej. Prezydent otworzył tam wieczorem synagogę, która ma być symbolem odrodzenia żydowskiej społeczności w Niemczech.



Wspólnoty żydowskie w całym kraju zorganizowały w centrach kulturalnych lub na miejscach, gdzie kiedyś stały synagogi uroczyste obchody rocznicy "nocy kryształowej".



Gdy w 1933 Hitler doszedł do władzy, w Niemczech mieszkała jedna z największych w Europie mniejszości żydowskich, licząca około 530 tys. osób. Po zjednoczeniu Niemiec w 1989 roku mieszkało tam blisko 30 tys. Żydów, do których dołączyło wielu emigrantów z byłego Związku Radzieckiego. Obecnie w Niemczech mieszka ponad 200 tys. Żydów - przypomina agencja AFP.



Również w Austrii rozpoczęto w środę obchody rocznicy pogromów. W Wiedniu zorganizowano je w dzielnicy żydowskiej oraz na dworcu Aspang, skąd tysiące Żydów wysłano do obozów śmierci.



Przed aneksją (Anschluss) Austrii w 1938 roku w kraju mieszkało 180 tys. Żydów; dziś wspólnota żydowska w Austrii liczy nieco ponad 15 tys. osób. Wiele z nich to imigranci z Europy Wschodniej - pisze AFP.(PAP)



fit/ kar/



10163859 10164370 int.




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a