Obchody 217. rocznicy Insurekcji Warszawskiej

Pod monumentem na pl. Żelaznej Bramy kwiaty złożą m.in. przedstawiciele władz miasta, MON oraz szkół noszących imię Kościuszki.



Przedpołudniowe obchody rozpocznie odegranie hymnu państwowego i przedstawienie rysu historycznego Insurekcji Warszawskiej. "Ta bitwa, która miała miejsce podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, była jedną z nielicznych wygranych bitew w Warszawie. Niezwykle dzielnie walczyli w niej wspierający wojsko mieszkańcy miasta. W ciągu dwóch dni, 17 i 18 kwietnia 1794 roku, wyzwolili Warszawę, pokonując liczny wówczas garnizon rosyjski. Przywódcą walk był stołeczny szewc Jan Kiliński, wspierany przez innych mieszczan" - opowiadał PAP Leszek Marek Krześniak prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, współorganizującej obchody.



Uroczystości rocznicowe odbędą się pod odsłoniętym kilka miesięcy temu na pl. Żelaznej Bramy pomnikiem Tadeusza Kościuszki, gdzie zostanie zaciągnięta wojskowa warta honorowa. W obchodach wezmą udział m.in. przedstawiciele władz miasta, Ministerstwa Obrony Narodowej, jednostek wojskowych oraz szkół noszących imię Kościuszki, którzy złożą kwiaty pod upamiętniającym go monumentem.



Wczesnym popołudniem w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbędzie się spotkanie młodzieży i delegacji szkół zrzeszonych w ramach Federacji Szkół Kościuszkowskich, podczas którego zaplanowano finał konkursu recytatorskiego oraz otwarcie wystawy dokumentującej m.in. odsłonięcie pomnika Tadeusza Kościuszki. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17