O wyrabianiu fałszywek dla Żydów w Muzeum Powstania Warszawskiego

W pierwszym dniu konferencji "Działalność wywiadowcza i kontrwywiadowcza struktur Polskiego Państwa Podziemnego 1939-1945" przedstawiono relacje żołnierzy wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej, m.in. Marianny Sankiewicz-Budzyńskiej, która opowiadała o ośrodku wywiadu Armii Krajowej na Pomorzu Zachodnim. Badacze przedstawili ponadto informacje o legalizacji w Okręgu Wileńskim AK, w Delegaturze Rządu RP na Kraj, Oddziale II Komendy Głównej AK o kryptonimach "C-8", "Wd-68" i "Agaton" oraz legalizacyjnej pomocy udzielanej Żydom.



"Legalizacja była bardzo istotna dla pomocy udzielanej Żydom. W okupowanej przez Niemców Polsce ci Żydzi, którzy musieli się przemieszczać lub ukrywali się w mieszkaniach pomagającym im Polaków potrzebowali dokumentów. To były dowody osobowe poświadczające ich tożsamość jako Polaków albo osób innej narodowości, ale nie wyznania mojżeszowego" - wyjaśniał PAP historyk Tomasz Roguski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przypomniał, że w okresie niemieckiego terroru Żydzi potrzebowali nie tylko fałszywego dokumentu tożsamości, ale także innych fałszywek np. metryki chrztu lub aktu małżeństwa, które w razie kontroli wzajemnie się potwierdzały.



"Żydzi dzięki tym dokumentom mogli udawać +aryjskich+ obywateli i ukryć swoją semickość. Wysyłano ich nawet do przymusowej pracy w Niemczech, gdzie było o wiele bezpieczniej niż w okupowanej Polsce" - podkreślił Roguski.



Zwrócił też uwagę na znaczącą skalę pomocy niesionej Żydom przez polskie komórki legalizacyjne. Np. tylko jedno z nich - Międzyorganizacyjne Biuro Dokumentarne, działające m.in. przy Radzie Pomocy Żydom, w ciągu ok. dwóch lat wojny podrobiło dla Żydów 50 tys. dokumentów.



Podczas spotkania naukowców można było również zapoznać się z niepublikowanymi dotąd wspomnieniami szefa Wywiadu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej Henryka Trojańczyka krypt. "Miecz", "Plenipotent", "Pomocnik". To pierwsza publikacja zapisków szefa służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych AK działających na terenie Warszawy w okresie II wojny światowej. Wspomnienia zostały odnalezione kilka lat temu w materiałach archiwalnych oficera 1 Pułku Piechoty Legionów. W publikacji znajdują się również nieznane wcześniej fotografie z AK i 2 Korpusu.



Konferencję zainaugurowało przekazanie archiwum Stanisława Jankowskiego "Agatona" do Archiwum Akt Nowych. W ocenie badaczy, to cenny zbiór oryginalnych dokumentów zawierający zarówno materiały dotyczące szkolenia cichociemnych, Oddziału II (wywiad i kontrwywiad) Komendy Głównej Armii Krajowej, jak i odbudowy stolicy Polski po zakończeniu II wojny światowej. Do państwowego archiwum trafił również oryginalny dziennik pracowni MDM (Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej) opracowany przez Józefa Sigalina i Stanisława Jankowskiego.



Spotkanie historyków przygotowało Archiwum Akt Nowych, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i Muzeum Powstania Warszawskiego. Biorą w niej udział pracownicy naukowi m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, IPN, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego. W piątek badacze przedstawią nie tylko polską sieć wywiadu i kontrwywiadu, ale również informacje zgromadzone na temat AK przez niemieckie struktury okupacyjne.



Konferencji towarzyszy wystawa "Kryptonim Legalizacja" przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych. Tematem ekspozycji są działania i techniki pracy legalizacyjnej Polskiego Państwa Podziemnego; znajdują się na niej autentyczne obiekty z okresu II wojny światowej np. laska-skrytka do przenoszenia tajnej dokumentacji lub bibularz, który choć służył do osuszania papieru z atramentu, dla powstańców warszawskich zawierał plan ataku na Most Poniatowskiego 1 sierpnia 1944 r.



Widzowie mogą też zobaczyć perfekcyjnie przygotowane fałszywki dokumentów osobowych, kart meldunkowych, świadectwa wykonania obowiązku kontrybucyjnego, kart pracy i kart żywnościowych lub przepustek nocnych. (PAP)



nno/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17