O niemieckiej pomocy dla Solidarności w miesięczniku „Pamięć.pl”

Roland Jahn, federalny pełnomocnik ds. akt Stasi i były działacz opozycji demokratycznej w NRD, opowiada na łamach pisma o doświadczeniach z komunistycznymi służbami oraz inspiracjach solidarnościowych.



Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego Jahn przypiął do swojego roweru biało-czerwoną flagę z napisem „Solidarność z polskim narodem”. Jak wspomina, „Solidarność była dla mnie wzorem. Bardzo kierowałem się tym, co działo się w Polsce. Ruch opozycyjny w PRL utwierdzał mnie w tym, że wolność trzeba sobie wziąć. Nie czekać na lepsze czasy, tylko wziąć sobie wolność, bo w przeciwnym razie nie przyjdzie nigdy”.



Przyjazny stosunek Niemców do Polaków po wprowadzeniu stanu wojennego jest także tematem artykułu Filipa Gańczaka „Niemiecka solidarność”.



Ponadto w piśmie zamieszczono m.in. felieton Maciej Rosalaka o wydarzeniach Grudnia '70 na Wybrzeżu oraz artykuły: Grzegorza Majchrzaka o fałszowaniu dokumentów przez SB i Norberta Wójtowicza o działalności Polaków w duńskim ruchu oporu podczas II wojny światowej. Na temat inwigilacji terrorysty Ramireza Sancheza „Szakala” i jego kontaktów z SB pisze Przemysław Gasztold-Seń.



Anny Jagodzińska, autorka tekstu o niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau, przytacza relacje amerykańskiego oficera Williama Quinna, który w maju 1945 r. był świadkiem wyzwolenia KL Dachau. „Oddziały nasze zastały tam widoki, jęki tak straszne, że aż nie do uwierzenia, okrucieństwa tak ogromne, że aż niepojęte dla normalnego umysłu. Dachau i śmierć są synonimami” – pisał dowódca.



W numerze zainaugurowano rubrykę „Spory historyków”; pierwszym tematem dyskusji jest – budząca skrajne opinie w środowisku historyków - ocena zamachu majowego przeprowadzonego przez Józefa Piłsudskiego w 1926 r. Bogusław Kubisz broni decyzji marszałka o przeprowadzeniu zamachu jako jedynego ratunku dla Polski, szansy na wzmocnienie władzy wykonawczej i położenie kresu sejmokracji. Z kolei Antoni Dudek określa wydarzenia z maja 1926 r. jako „Waterloo Piłsudskiego” i dowodzi, że przewrót był buntem, walką z demokracją, która kosztowała życie 379 osób, z których prawie połowę stanowili cywile.



Uwagę zwraca także dwugłos publicysty Piotra Zaremby i nauczyciela historii Jerzego Bracisiewicza na temat reformy edukacyjnej i nowej podstawy programowej do nauczania historii, która w roku szkolnym 2012/2013 ma wejść do szkół ponadgimnazjalnych.



W cyklu „Historia na planszy” „pamieć.pl” przybliża wydaną przez Egmont grę karcianą „Pan tu nie stał” osadzoną w kolejowych realiach lat 80. ubiegłego wieku. Pod kątem wartości edukacyjno-historycznej grę ocenia Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.



Zamieszczona na końcu pisma rubryka „Prosto z najweselszego baraku...” prezentuje dowcipy polityczne o PRL. Dodatkiem specjalnym do czerwcowego numeru „Pamięci.pl” jest film dokumentalny „Paczki solidarności” niemieckiego reżysera Lwa Hohmanna.(PAP)



wmk/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17