Nowy szef administracji Hongkongu na 15-lecie powrotu miasta do Chin
W inauguracyjnym przemówieniu Leung zapewnił, że mianowany przez niego rząd regionu będzie promował demokrację, poprawi warunki życia i poprowadzi miasto do rozwoju gospodarczego. „Nie będę szczędził wysiłków, by zrealizować swój program wyborczy, prowadząc Hongkong drogą poszukiwania zmian przy jednoczesnym zachowaniu stabilności” - powiedział do ok. 2,3 tys. zgromadzonych.
W obchodach rocznicy przyłączenia miasta do Chin pierwszy raz od pięciu lat wziął udział prezydent kraju Hu Jintao, który przebywał w Hongkongu od piątku do niedzieli.
Podsumowując 15 lat istnienia Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong (HKSAR), prezydent mówił głównie o skuteczności działania zasady „jednego państwa, dwóch systemów”, zgodnie z którą Hongkong jako część Chin zachował szeroką autonomię oraz kapitalistyczną gospodarkę. „Musimy dążyć do utrzymania równowagi między przestrzeganiem zasady +jednego kraju+ a poszanowaniem różnic +dwóch systemów+, pomiędzy uznawaniem władzy centralnego rządu a zapewnieniem wysokiego stopnia autonomii HKSAR, pomiędzy dbaniem o interes całego kraju a obroną interesów poszczególnych sektorów Hongkongu” - powiedział Hu.
Uroczystości przebiegały w atmosferze protestów przeciwko nowemu szefowi administracji regionu oraz jednopartyjnemu systemowi politycznemu Chin kontynentalnych. Demonstranci palili portrety Leunga i wznosili hasła nawołujące do obalenia rządów partii komunistycznej. Sprawnie działające służby porządkowe zdołały utrzymać protestujących z dala od oficjalnych obchodów. Przemowa prezydenta została zakłócona tylko raz, przez demonstranta, któremu udało się przedostać przez policyjne zapory. Jego krzyki zostały jednak zagłuszone przez aplauz zwolenników prezydenta, a jego samego szybko usunięto z widowni.
Prezydent opuścił Hongkong wczesnym popołudniem i nie miał szansy spotkać się z dziesiątkami tysięcy osób, którzy wyszli na ulice, by wziąć udział w prodemokratycznym marszu organizowanym co roku przez hongkońską grupę Human Civil Rights Front. Uczestnicy marszu dawali wyraz rosnącemu niezadowoleniu społecznemu w regionie, związanemu ze wzrostem kosztów życia, pogłębiającą się przepaścią pomiędzy bogatymi a biednymi, jak również niedostatkami hongkońskiej demokracji.
Zdaniem demonstrantów mimo ponawianych deklaracji Pekin ciągle miesza się w wewnętrzne sprawy Hongkongu, czego rażącym przykładem ma być wybór Leunga na szefa administracji regionu.
Chociaż podczas obchodów Hu wielokrotnie podkreślał, że ustrój polityczny Hongkongu jest teraz bardziej demokratyczny niż kiedykolwiek, o wyborze szefa władz regionu w dalszym ciągu nie decyduje powszechne głosowanie, lecz specjalny komitet składający się z 1,2 tys. przedstawicieli biznesowych elit. Jak pisze hongkoński dziennik „South China Morning Post”, większość z nich głosuje tak, jak sobie tego życzy Pekin.
3,4 mln uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta ma też stosunkowo ograniczony wpływ na wybór członków regionalnego organu ustawodawczego. W powszechnym głosowaniu wybieranych jest tylko 30 jego członków, natomiast o pozostałych 30 mandatach decyduje specjalny organ składający się ze 180 tys. reprezentantów poszczególnych sektorów gospodarczych i innych grup interesu.
Pekin obiecał wprawdzie, że w 2017 roku obywatele Hongkongu będą mogli sami wybrać swojego przywódcę, a w dalszej przyszłości również władze legislacyjne, ale żadne kroki w tym kierunku nie zostały dotychczas poczynione – pisze „South China Morning Post”.
W niedawnym badaniu ankietowym przeprowadzonym przez Uniwersytet Hongkoński brak zaufania do Pekinu deklarowało aż 37 proc. respondentów z Hongkongu – najwięcej od czasu powrotu miasta do Chin. Inne badanie wskazało, że liczba mieszkańców Hongkongu, którzy czują się w pierwszej kolejności obywatelami Chin, jest obecnie najniższa od 13 lat.
Leung wygrał marcowe wybory, uzyskując 689 z 1,2 tys. głosów. Na stanowisku szefa hongkońskiej administracji zastąpił Donalda Tsanga, który rządził miastem przez ostatnie siedem lat.
Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)
and/ kar/ kot/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17