Nowy Sącz obchodził 720-lecie istnienia
Główne obchody z okazji jubileuszu miasta rozpoczęła w czwartkowe popołudnie msza św. w intencji ojczyzny w bazylice kolegiackiej św. Małgorzaty. Następnie w Małopolskim Centrum Kultury Sokół odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Na spotkaniu odznaczenie Tarczę Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” otrzymała publicystka i powieściopisarka, członkini Stowarzyszenia Autorów Polskich, Gabriela Danielewicz.
"Tarczę Herbową otrzymują osoby, które przyczyniają się do rozwoju Nowego Sącza, a do takich należy pani Danielewicz” – powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka Urzędu Miasta, Małgorzata Grybel.
Gabriela Danielewicz jest autorką opowieści o Sądecczyźnie. Napisała m.in. „Pogłos znad Dunajca” oraz „Pamiętnik Sądeczanki” – sagę o Nowym Sączu i sądeckich rodzinach z przełomu XIX i XX w. "+Pamiętnik Sądeczanki+ ukazywał się w odcinkach w regionalnych i lokalnych gazetach sądeckich. W czwartek był po raz pierwszy prezentowany w formie książkowej" - wyjaśniła rzeczniczka.
Podczas uroczystej sesji historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Zenon Piech wygłosił wykład pt. „Symbole Miasta Nowego Sącza”. „Chciałbym, aby kompleksowo od strony historycznej, heraldycznej i plastycznej opracować znaki Nowego Sącza: herb, pieczęć, chorągiew, sztandar”- mówił w czwartek prof. Piech.
W rozmowie z PAP historyk przypomniał zawiłą historię herbu Nowego Sącza. „Sądecki herb kształtował się w dwóch etapach. Pierwszy to etap staropolski, czyli sprzed XIX w. – wówczas w herbie miasta występowała postać św. Małgorzaty. Był to herb historyczny. Drugi etap przypadł na XIX w., czyli czasy austriackie. Wówczas w herbie pojawił się mur, trzy wieże i rycerze stojący w bramie. Był to tzw. herb austriacki” – mówił prof. Piech.
„Od lat 80. miasto ma herb historyczny. Symbol jest używany legalnie, ale chodzi o to, by w świetle obowiązującego prawa ostatecznie postawić kropkę nad i” – wyjaśnił historyk.
W programie czwartkowych obchodów znalazł się koncert „Dwa asy z figurami” w wykonaniu warszawskich artystów, w tym Anny Seniuk i Andrzeja Strzeleckiego.
Nowy Sącz jest jednym z najstarszych miast województwa małopolskiego oraz trzecim w regionie co do liczby mieszkańców (w 2011 r. liczył prawie 84,5 tys. mieszkańców) i powierzchni (57,58 km kw.). (PAP)
bko/ hes/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17