Nowy cykl debat o Polsce i Rosji na Zamku Królewskim w Warszawie

Wykłady naukowców, polityków i ludzi kultury mają poprawić relacje między Polakami a Rosjanami.



Dialog pomiędzy Polską a Rosją powinien toczyć się stale i dotykać nie tylko spraw, gdzie o zrozumienie jest łatwo, ale także tych spraw, w których Polacy z Rosjanami się różnią - powiedział w środę wieczorem podczas inauguracji cyklu debat b. szef MSZ i współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych Adam Daniel Rotfeld.



Cykl debat, które będą odbywać się raz lub dwa razy w miesiącu do kwietnia 2013 r., przygotowały wspólnie Zamek Królewski w Warszawie z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Wykład inauguracyjny pt. "Misja społeczna rosyjskich archiwów" wygłosił szef Rosyjskich Archiwów Państwowych Andriej Artizow.



Wspólne spotkania - jak informują obie instytucje - mają "uczynić kolejny wyłom w kręgu wzajemnych pretensji i niechęci, zaszłości historycznych z obu stron, poszerzyć historyczną i politologiczną wiedzę słuchaczy, nadać nowy kierunek kontaktom polsko-rosyjskim, dbając o ich poprawę dzięki wzajemnemu poznaniu i uczciwemu spojrzeniu na racje +drugiej strony+".



"Tematyką spotkań zamierzamy objąć historię trudnych sąsiedzkich relacji między Polską i Rosją. Zależy nam na przybliżeniu wydarzeń, procesów i interpretacji łączących i różniących obie strony, ale niezmiennie wzbudzających ogromne emocje. Wysiłek rządów obu krajów skierowany na rozwijanie dialogu i budowanie wzajemnego porozumienia jest niezwykle istotny, lecz niewystarczający w sytuacji, gdy w obu społeczeństwach wciąż żywe są stereotypy, wynikające czasem z zaciekłej wrogości i żalu, a często również z braku wiedzy historycznej" - informują organizatorzy cyklu.



Do udziału w debatach organizatorzy zaprosili polskich i rosyjskich naukowców, polityków i ludzi kultury m.in. współprzewodniczących Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych – prof. Adama Daniela Rotfelda oraz prof. Anatolija Torkunowa; prof. Leonida Gorizontowa z Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie i prof. Romana Szporluka z Harvard University.



Cykl "Polska-Rosja. Portret wzajemny. Między historią a współczesnością" objął patronatem minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Po zakończeniu cyklu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, które upowszechnia wiedzę o relacjach, historii i kulturze obu narodów, planuje wydanie publikacji zawierającej wszystkie wygłoszone wykłady. (PAP)



nno/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a