Nowe znaleziska na stanowisku archeologicznym w Karnaku

Naukowcy z francusko-egipskiej misji archeologicznej, prowadzący wykopaliska na terenie kompleksu świątyń w Karnaku koło Luksoru w południowym Egipcie, odkryli pozostałości dwóch budowli z różnych okresów historycznych.



Archeolodzy odsłonili mur okalający świątynię Ptaha, egipskiego bóstwa - opiekuna sztuk i rzemiosła, pochodzącą z okresu Nowego Państwa (1550-1070 r. p.n.e.) oraz królewską bramę z czasów XXV dynastii kuszyckiej (nubijskiej), panującej w latach 746-655 p.n.e.



Jak poinformował Christophe Tiers, kierujący pracą francuskich naukowców w Karnaku, odnaleziono też wiele kamiennych bloków pokrytych inskrypcjami, pochodzących z samej świątyni Ptaha.



Podczas prac renowacyjnych okazało się, że bloki pochodzą z okresu panowania faraona Totmesa III (1479-1425 r. p.n.e.). Oznacza to, że świątynia została zbudowana znacznie wcześniej, niż w okresie ptolemejskim (304-30 r. p.n.e.), jak dotychczas sądzono.



Z okresu ptolemejskiego pochodzi inny fragment ceglanego muru okalającego świątynię Ptaha, który także został odsłonięty przez archeologów.



Odkryta królewska brama pochodzi natomiast z okresu panowania faraona Szabaki (715-700 r. p.n.e.), który był władcą pochodzącym z Nubii (dzisiejszy północny Sudan).



Według Dominiki Velballe, wykładowcy na wydziale archeologii na Sorbonie w Paryżu, dobrze zachowana i pokryta malowidłami brama zamykała niegdyś wejście do królewskiego skarbca. Wśród malowideł zdobiących bramę znajduje się scena przedstawiająca władcę przekazującego Amonowi-Ra (głównemu bóstwu egipskiemu od czasów Nowego Państwa) gest sprawiedliwości bogini Maat.



Zdaniem Mansoura Boreiha, zarządzającego zabytkami Luksoru, zespół świątyń w Karnaku nie jest jeszcze stanowiskiem w pełni rozpoznanym przez archeologów i może nadal ukrywać wiele zabytków starożytności. (PAP)



jot/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a