Nowa wystawa stała na Zamku Królewskim w Warszawie

Nowa ekspozycja stała została zorganizowana w trzech salach na terenie piwnic zamkowych.



"Multimedialny sposób przybliżenia dziejów Zamku wydał nam się najlepszy, by pokazać skomplikowany i dramatyczny proces społeczno-historyczny, jakim była zwłaszcza odbudowa placówki. Pragniemy pokazać znaczenie i rolę Zamku w historii, by później w emocjonalnym widowisku przybliżyć dramat jego zniszczenia i pokazać reportaż z odbudowy. Poprzez tę wystawę chcieliśmy oddać hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy Zamku i przybliżyć tę historię najmłodszemu pokoleniu, które często nie ma nawet świadomości, że w tym miejscu jeszcze 40 lat temu był pusty plac" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Zamku Królewskiego Andrzej Rottermund.



Wystawę pt. "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie" otwiera sala poświęcona historii placówki od XIV wieku do wybuchu II wojny światowej. Na trzech połączonych multimedialnych ekranach umieszczonych na ścianach przedstawiono m.in. rozwój Zamku za panowania dynastii Sasów, a później Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz tak kluczowe dla dziejów placówki momenty jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja czy posiedzenia władz odrodzonej II Rzeczpospolitej. Tej części ekspozycji towarzyszy krótkie podsumowanie wystawy w wersji animowanej, skierowane do dzieci.



W drugiej sali wystawowej umieszczono multimedialne ekrany, przedstawiające zniszczenie Zamku Królewskiego przez Niemców podczas II wojny światowej, planową grabież dzieł sztuki znajdujących się w placówce oraz próby ratowania zabytków przez polskich muzealników. Zdjęciom i dokumentom z ówczesnych kronik filmowych towarzyszy sugestywna muzyka, a całość podsumowują lotnicze zdjęcia zniszczonej Warszawy i zburzonego Zamku wykonane przez pilotów Luftwaffe po upadku Powstania Warszawskiego.



Ostatnia część ekspozycji przedstawia historię odbudowy placówki począwszy od odgruzowywania i uporządkowywania ruin Zamku, poprzez pierwsze koncepcje rekonstrukcji przez dłuższy czas blokowane przez władze komunistyczne aż do 1971 roku kiedy zapadła decyzja o odbudowie Zamku Królewskiego. Wystawę kończy przedstawienie losów odradzania się budowli, zewnętrznych i wewnętrznych prac rekonstrukcyjnych oraz współczesnej roli Zamku jako placówki muzealnej, edukacyjnej i reprezentacyjnej.



W tej części można będzie również zobaczyć zachowane, a niewykorzystane podczas odbudowy elementy wyposażenia Zamku oraz posłuchać nagrań z relacjami głównych twórców rekonstrukcji, m.in. profesorów Jana Zachwatowicza, Stanisława Lorentza i Jana Bogusławskiego.



W każdej z sal wystawowych znajdą się małe multimedialne gablotki zawierające bardziej szczegółowe informacje dotyczące wybranych fragmentów ekspozycji.



Wstęp na wystawę będzie bezpłatny, na podstawie pobranego w kasie biletu lub z biletem wstępu na ekspozycję zamkową.



Wystawie "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie" towarzyszyć ma rozbudowana kampania reklamowa prowadzona m.in. za pośrednictwem portali społecznościowych. (PAP)



akn/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a