Nowa rola dla Międzynarodowego Biura Poszukiwań

Jak powiedział przewodniczący Międzynarodowej Komisji ITS Frederic Baleine du Laurens, nowe porozumienie - podpisane przez przedstawicieli 11 krajów wchodzących w skład komisji, w tym Polskę - "otwiera nową kartę w blisko 60-letniej historii" instytucji, która odegrała olbrzymią rolę w trwającej przez cały okres powojenny akcji poszukiwania ofiar nazizmu i łączenia rodzin.



ITS nadal będzie zajmować się wyjaśnianiem losów ofiar nazizmu, ale od początku 2013 r. jego zadania zostaną rozszerzone i stopniowo punktem ciężkości staną się badania naukowe i działalność informacyjna oraz edukacyjna.



W kierowanym od 1955 r. przez Czerwony Krzyż archiwum ITS w Bad Arolsen w niemieckim regionie Hesja znajduje się blisko 30 mln dokumentów, zawierających informacje na temat 17,5 mln osób - więźniów obozów koncentracyjnych, gett, robotników przymusowych oraz innych nieniemieckich ofiar hitlerowskiego systemu represji i deportacji.



Z końcem 2012 r. Czerwony Krzyż wycofa się z kierowania ITS i będzie mieć status stałego obserwatora. Nadal będzie jednak pomagał w realizacji zadań związanych z wyjaśnianiem losów ofiar III Rzeszy.



Koordynację nowych zadań ITS powierzono niemieckiemu Archiwum Federalnemu.



Już w 2007 r. postanowiono otworzyć archiwa w Bad Arolsen dla naukowców, trwa również digitalizacja jego zbiorów. Zapisane na nośnikach elektronicznych kopie zasobów przekazano krajom członkowskim Międzynarodowej Komisji ITS.



Działalność Międzynarodowego Biura Poszukiwań w całości finansują i będą finansować Niemcy; w tym roku przeznaczono na ten cel 14,3 mln euro.



Zdaniem niemieckiego ministra kultury Bernda Neumanna zmiana struktury ITS jest "ważnym krokiem w stronę trwałego zachowania i zabezpieczenia cennych historycznie zbiorów, dokumentujących straszne osobiste losy wielu ludzi, którzy ucierpieli w czasach reżimu narodowosocjalistycznego i bezpośrednio po wojnie".



"Jednocześnie umożliwiamy lepsze wykorzystanie archiwum ITS dla badań historycznych, nie zaniedbując jego humanitarnych zadań, a mianowicie działań poszukiwawczych" - oświadczył Neumann.



Jego zdaniem zgoda krajów członkowskich Międzynarodowej Komisji ITS na instytucjonalne partnerstwo archiwum w Bad Arolsen z niemieckim Archiwum Federalnym pokazuje, "jak wielkim uznaniem i zaufaniem cieszy się Archiwum Federalne".



W skład Międzynarodowej Komisji ITS wchodzą: Belgia, Francja, Grecja, Holandia, Izrael, Luksemburg, Niemcy, Polska, USA, Wielka Brytania i Włochy.



Z Berlina Anna Widzyk (PAP)



awi/ mc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a