Nocny hołd dla ofiar stanu wojennego w Katowicach
Nocny hołd dla ofiar stanu wojennego, poprzedzony wspomnieniowym koncertem w Teatrze Śląskim, zapoczątkował obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na Śląsku. W tym roku region jest gospodarzem ogólnopolskich obchodów tego wydarzenia, organizowanych m.in. przez IPN i Solidarność.
Nazwiska zamordowanych górników z Wujka w blasku pochodni odczytał na schodach Teatru Śląskiego brat jednego z poległych w kopalni górników, Jan Wilk. Jego brat Zbigniew zginął od milicyjnej kuli w wieku 30 lat.
W wyniku pacyfikacji kopalni życie stracili także: Jan Stawisiński, Joachim Gnida, Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka i Zenon Zając. Ponad 20 innych górników zostało rannych. Ich nazwiska przeczytali wdowa po prezesie IPN, Zuzanna Kurtyka z synem Pawłem. Później przyszła kolej na nazwiska osób aresztowanych i internowanych w stanie wojennym. Czytał m.in. sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzej Kunert.
"Lista nazwisk ofiar, osób poszkodowanych i w różnych formach represjonowanych to efekt kilku miesięcy pracy. Sięgnęliśmy do archiwów i rozmaitych wykazów, m.in. tych przygotowywanych przed laty dla Komitetu Helsińskiego. W efekcie powstała lista ponad 3 tys. nazwisk osób z dawnych województw katowickiego, bielskiego i częstochowskiego" - powiedziała PAP Monika Kobylańska z katowickiego IPN.
Do udziału w rozpoczętym o północy publicznym odczytywaniu nazwisk zaproszono ponad 200 osób, wśród nich wiele osobistości, a także osoby represjonowane w stanie wojennym. Do akcji przyłączyli się również dziennikarze i przedstawiciele środowiska akademickiego.
Odczytywanie nazwisk można obserwować także na telebimie, ustawionym na katowickim rynku oraz oglądać w internecie, na stronach wirtualnego muzeum katowickiego IPN. W piątek 16 grudnia – w dniu 30. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek – a także dzień później, gdy w Katowicach odbędzie się wielki rocznicowy koncert, odczytywanie nazwisk represjonowanych zostanie odtworzone na telebimach.
Nocne uroczystości na katowickim rynku poprzedził koncert w Teatrze Śląskim "Internowani w Teatrze", będący hołdem dla represjonowanych w stanie wojennym. W kinie "Światowid" zorganizowano natomiast przegląd filmów pod nazwą "Godzina milicyjna", o tematyce związanej z wydarzeniami roku 1981.
Otwarto też plenerową wystawę fotografii "586 dni stanu wojennego", wzbogaconą o zdjęcia i informacje o dziewięciu zastrzelonych górnikach z Wujka. Zapalono znicze. Wystawę będzie można oglądać w centrum Katowic do końca grudnia.
Główne uroczystości, będące hołdem dla poległych górników z kopalni Wujek, odbędą się 16 grudnia w Katowicach. Weźmie w nich udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski.(PAP)
mab/ rda/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17