Noc Muzeów - kilka tysięcy osób w muzeach policji i pożarnictwa

Na kilka godzin mogli cofnąć się w przeszłość i obejrzeć m.in. pojazdy strażackie z XIX i początku XX wieku oraz policyjne radiowozy, w tym nysę z czasów PRL.



Muzeum Policji, mieszczące się w Komendzie Stołecznej Policji, można było w ten sposób zwiedzić już po raz drugi. "Tej nocy odwiedziło nas ok. 3 tys. osób. Zainteresowanie - szczególnie sprzętem - było bardzo duże" - powiedziała w niedzielę PAP Beata Wlazłowska z zespołu prasowego KSP.



Chętni mogli zobaczyć policyjne radiowozy i motocykle sprzed wielu lat oraz współczesny sprzęt. W dwóch najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach Pałacu Mostowskich - holu i tzw. Białej Sali przygotowano również ekspozycję policyjnych mundurów - począwszy od tych z początku istnienia policji (1918-1939), poprzez mundury milicjantów po dzisiejsze.



"Można było też obejrzeć liczne zdjęcia, a także przedmioty pokazujące zarówno pracę, jak i pasje stołecznych funkcjonariuszy" - dodała Wlazłowska.



Dużą popularnością cieszyło się też Muzeum Pożarnictwa; według szacunków strażaków odwiedziło je ponad tysiąc osób.



"Goście muzeum mogli obejrzeć m.in. strażackie pojazdy konne z XIX wieku oraz wozy strażackie z lat 20. XX wieku. Można było też zobaczyć mundury, w tym ten z początków istnienia warszawskiej straży, czyli z 1836 r." - powiedział PAP Karol Kierzkowski z mazowieckiej komendy wojewódzkiej PSP.



Na ekspozycji znalazły się też zdjęcia i dokumenty przedstawiające historię warszawskich strażaków.



To już ósma edycja Nocy Muzeów w Warszawie. W tym roku przyłączyło się do niej blisko sześćdziesiąt placówek, wśród których po raz pierwszy w wydarzeniu wzięły udział: Muzeum TVP, Muzeum Legii, Muzeum Neonów oraz Muzeum Erotyki. Poza muzeami w Nocy uczestniczyły galerię, pracownie artystyczne, ośrodki i instytuty kulturalne, fundacje oraz stowarzyszenia, a także np. Giełda Papierów Wartościowych, Instytut Pamięci Narodowej czy Dowództwo Garnizonu Warszawa. Można było też obejrzeć gmach Sejmu, gabinet Prezydenta Polski oraz gabinet Prezydent m.st. Warszawy. Wstęp do muzeów był bezpłatny.(PAP)



pru/ itm/




Dyskusja na dany temat:


  • groszek napisał:

    A Gdańsk..? Ooo Miasto przygotowało szereg rozrywek. Wyciągnięta z domowych pieleszy przez me dziecko przemierzałam uliczki Miasta... :mrgreen: Zaczęłyśmy od Góry Gradowej gdzie odrestaurowane forty otworzyły swe podwoje. Panowie przebrani za wojaków Napoliona tudzież wojsak pruskie oprowadzały i służyły jako"białe niedżwiadki" :wink: do fotografii ( z czego i rzeczony groszek skorzystał i ma ma nawet fotę w czapce Napoleona :wink: :lol: ).Pan z kawą wiadomej firmy :wink: częstował.Teleskopy do obserwacji nieba tudzież panoramy Miasta. I plany twierdzy oraz spis Muzeów dostępnych rozdawano.Po zejściu do Miasta sytuacja przedstawiała się hmmm..niezbyt wesoło...narodu ze najazd Attylii na Europę musiał być przy tym Pikuś mały.Dostac się do muzeum graniczyło z cudem..ale zaliczyłyśmy Narodowe (znane :wink: na pamięć prawie... ale w nocy urok specyficzny zwłaszcza dziedziniec oświetlony lampionami ze świecami) oraz Poczty Polskiej.Oświetlenie kościołów...Motława..gwar uliczek ciepła noc...ech..urok specyficzny i może pośród rzeszy ludzi w kimś obudzi tę miłość do ..Sztuki i Historii...Ach no i wolno było w N.M. focić....Memlinga darowałam sobie z wiadomych względów...ale zrobiłam fotkę obrazka maleńkiego....samotnego...przed nim właściwie nikt nie zatrzymywał się ...olewano go....hmmm....(wklepię obrazek jak będę mieć foty na kompie)..ciekawe czy kto zgadnie o jaki obrazek kaman.....a jest on bezcenny :mrgreen:

  • Indiana Jones napisał:

    Planuje wybrać się w to lato do Gdańska, ale czy coś z tego wyjdzie? hmm... dawno nie byłem, a lubie to miasto :mrgreen:

  • siwy napisał:

    Skorzystałem z nocy w Poznaniu. Potrzebna i obiecująca akcja. Przed godziną 17 pod wejściem głównym do Muzeum Narodowego tłum i tak było aż do zakończenia,

  • szponiasty napisał:

    Tak jak rzucą coś w gratisie to zawsze się tłumy zbiegną i może nawet nie wiedzą po co, ale wiedzą dlaczego - bo za darmo. Ale wiadomo akcja potrzebna, zawsze to jakaś edukacja, zawsze to coś więcej niż Macdonalds.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17