Nieznane zdjęcia członków POW z listopada 1918 r.

Zdjęcia przedstawiają członków Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) podczas ćwiczeń wojskowych zorganizowanych na warszawskiej Woli w listopadzie 1918 r. Peowiacy zostali uwiecznieni na kliszy fotograficznej w różnych sytuacjach – podczas patrolu, w czasie marszu oraz w trakcie ćwiczeń bojowych na pozycjach strzeleckich.



Komendantem oddziału POW przedstawionego na fotografiach był Konstanty Zachert, pseudonim „Olszyc” - pojawiający się na prezentowanych zdjęciach.



Zachert urodził się 3 sierpnia 1893 r. (w dokumentach widnieje także data 3 sierpnia 1892 r.) w Łodzi.


W 1899 r. przeniósł się wraz z rodziną do Warszawy, gdzie pobierał pierwsze nauki szkolne. Tam też po raz pierwszy zetknął się z konspiracją. Był członkiem Organizacji Młodzieży Niepodległościowej "Zarzewie", która powstała w 1909 r. we Lwowie.



Zachert uczestniczył w tworzeniu harcerstwa w rodzinnej Łodzi. W 1911 r. mianowano go pierwszym komendantem oddziału łódzkich skautów.



W tym samym roku Zachert został instruktorem Polskich Drużyn Strzeleckich we Lwowie. Został oddelegowany do Królestwa Polskiego, gdzie brał udział w organizowaniu m.in. zamachów na carskich urzędników. Był kilkakrotnie wieziony przez Rosjan.



Zagrożony kolejnymi aresztowaniami wyjechał za granicę – przebywał m.in. w Wiedniu (gdzie zdał egzamin na podoficera PDS) i w Paryżu (pełnił tam funkcję komendanta paryskiego okręgu PDS).



W chwili wybuchu I wojny światowej Zachert przebywał w Belgii, gdzie wstąpił do Legionów Polskich. Podczas walk na froncie dostał się do niemieckiej niewoli. Po odzyskaniu wolności w 1916 r. zgłosił się do I Brygady Legionów i wstąpił do POW. 10 listopada 1918 r. – jako dowódca kompanii POW – brał udział w rozbrajaniu Niemców m.in. na warszawskiej Woli.



W czasie wojny polsko-bolszewickiej służył w 9 pułku piechoty Wojska Polskiego. W armii dosłużył się stopnia porucznika.



Po wybuchu II wojny światowej został wzięty do sowieckiej niewoli, a następnie rozstrzelany przez NKWD w Katyniu wiosną 1940 r.



Za zasługi wojenne odznaczono go trzykrotnie Krzyżem Walecznych i raz Krzyżem Niepodległości.



Polska Organizacja Wojskowa (POW) była tajną organizacją zbrojną, tworzoną od sierpnia 1914 r. w Królestwie Polskim z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w oparciu o członków Związku Walki Czynnej i Polskich Drużyn Strzeleckich.



Celem POW była walka o niepodległość Polski i przygotowanie kadr dla jej przyszłej armii. Organizacja prowadziła szkolenia wojskowe oraz działania wywiadowcze i dywersyjne.



W listopadzie 1918 r. POW aktywnie uczestniczyła w masowej akcji rozbrajania niemieckich żołnierzy na ziemiach Królestwa Polskiego. W kolejnym miesiącu weszła w skład powstającego Wojska Polskiego.(PAP)



wmk/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a
Loading...