Niepublikowana relacja o Sonderaktion Krakau trafiła do Archiwum UJ

W niedzielę przypada 72. rocznica tych tragicznych wydarzeń, uroczyste obchody - w Krakowie w poniedziałek.



Autorem tekstu jest Zygmunt Starachowicz - absolwent Wydziału Prawa UJ, przypadkowo aresztowany w czasie „Sonderaktion Krakau".



Do Archiwum UJ w październiku zgłosiła się Katarzyna Starachowicz, przekazując ponad 40 stron zapisków swojego pradziadka. Zachowały się one wśród rodzinnych dokumentów - część to rękopis, a część maszynopis.



Pamiętnik opisuje krakowski etap więzienia pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych krakowskich uczelni, zanim zostali przewiezieni do Wrocławia, a następnie do obozu koncentracyjnego Sachsenchausen.



„To najdłuższy i najbardziej szczegółowy opis pierwszych czterech dni +Sonderaktion Krakau+ ze wszystkich dotychczas upublicznionych” - mówił PAP Franciszek Wasyl, dokumentalista z Archiwum UJ. „Wcześniej nie wiedzieliśmy, co działo się podczas pobytu profesorów w więzieniu na Montelupich i jest to bardzo cenna relacja. Zawiera ona także ciekawe charakterystyki aresztowanych profesorów, opis organizacji dnia codziennego, tematów rozmów uwięzionych i przemyślenia autora” - podkreśla dyrektor Archiwum UJ dr hab. Krzysztofa Stopka.



Relacja została sporządzona na początku 1941 r. - tuż po tym jak Starachowicz zwolniony z obozu wrócił do Krakowa. Jak podkreślają archiwiści zawiera ona wiele szczegółów i jest wiarygodna. „Ten pamiętnik pozwala wniknąć w atmosferę i emocje panujące wśród aresztowanych” – podkreśla dr hab. Stopka. „Zygmunt Starachowicz znakomicie sportretował współwięźniów i wzajemnie relacje między nimi. Pokazał też różnicę w tym, jak traktowało aresztowanych Gestapo, a później Wehrmacht” – dodaje Wasyl.



Zygmunt Starachowicz 6 listopada 1939 r. przyszedł do Collegium Novum, by uzyskać podpis potwierdzający, że zdał ostatni z egzaminów. Sekretarz dziekanatu poprosił, by młody człowiek przyszedł dwie godziny później - wtedy Starachowicz trafia na Sonderaktion Krakau i zostaje zatrzymany razem z profesorami.



Jego relacja zawiera odręczne rysunki przedstawiające kaplicę więzienia na Montelupich, w której przetrzymywano aresztantów przez pierwszą noc uwięzienia oraz rysunki pokoju i innych miejsc w koszarach 20 Pułku Piechoty przy ul. Mazowieckiej, do którego pracowników UJ przewieziono następnego dnia.



Po wojnie pojawiły się wspomnienia profesorów m.in. Stanisława Pigonia i Jana Gwiazdomorskiego więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, a także liczne publikacje naukowe dotyczące okupacji hitlerowskiej Krakowa i samej Sonderaktion Krakau.



Pamiętnik Zygmunta Starachowicza został już opracowywany redakcyjnie i przygotowywany do druku. Dokument zostanie uzupełniony biogramem autora, który w 1944 r. za działalność konspiracyjną w AK ponownie został aresztowany i zamordowany przez Niemców.



6 listopada 1939 r. podczas Sonderaktion Krakau hitlerowcy aresztowali 183 profesorów i asystentów z UJ, Akademii Górniczej, Akademii Handlowej oraz kilka osób spoza grona nauczającego. Profesorów wywieziono do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau. Kilkunastu uczonych zmarło w Sachsenhausen, kilku po powrocie do Krakowa.(PAP)



wos/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a