„Niemieckie plany rozbudowy Auschwitz” na wystawie w byłym obozie

„Dzięki archiwalnym planom i rysunkom architektonicznym można doskonale zilustrować kolejne etapy rozbudowy pierwszej części kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau, czyli obozu macierzystego Auschwitz I. To w tym miejscu rozpoczęła się historia największego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla więźniów różnych narodowości, a także ośrodka natychmiastowej zagłady Żydów w komorach gazowych” — powiedziała kierownik działu wystawienniczego Muzeum i autorka scenariusza ekspozycji Teresa Zbrzeska.



Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza skupia się na pochodzących z 1943 roku planach rozbudowy obozu Auschwitz I oraz otaczającej go infrastruktury.



„Niemcy planowali nie tylko powiększenie istniejącego obozu, ale też budowę reprezentacyjnego gmachu komendantury, dużego osiedla domków jednorodzinnych dla SS-manów i ich rodzin wraz z przedszkolem i szkołą, a nawet specjalnej trybuny nad pobliską rzeką Sołą dla imprez organizowanych na wodzie. Wśród zachowanych rysunków architektonicznych znaleźć można projekt specjalnej kwatery dla szefa SS Heinricha Himmlera wraz z umeblowaniem” - poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.



W drugiej części ekspozycji zobaczyć można jakie były niemieckie plany dotyczące miasta Oświęcim. W 1943 roku architekt Hans Stosberg, w związku z budową fabryki IG Farben, zaprojektował całkowicie nowe zagospodarowanie przestrzenne miasta, w którym według niemieckich planów miało w przyszłości mieszkać 40 tysięcy osób. Myślano także o stworzeniu w pobliżu Oświęcimia kilku osiedli zewnętrznych. Prezentowane dokumenty pokazują, jakie były niemieckie zamierzenia i ile z nich udało się zrealizować.



Prezentowane na wystawie dokumenty pochodzą z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i oświęcimskiego oddziału Państwowego Archiwum w Katowicach.



Wystawę oglądać można w sali wystaw czasowych w bloku 12 na terenie byłego obozu Auschwitz I. Czynna będzie do końca stycznia.



Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)



szf/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17