Niemiecki ciągnik artyleryjski wydobyty w Białobrzegu trafi do muzeum

Ciągnik artyleryjski przeleżał w kanale 66 lat. Jak powiedział w sobotę PAP kustosz Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych major Tomasz Ogrodniczuk, pojazd jest w dość dobrym stanie.



"To pięciotonowy pojazd, który ciągnął armaty, mógł przewozić towary lub wojsko. Z relacji, do jakich dotarliśmy wynika, że ten pojazd przejęli i wykorzystywali Rosjanie i to im ten pojazd się utopił w 1945 roku" - stwierdził Ogrodniczuk.



Próby wydobycia wywróconego i częściowo wystającego z wody pojazdu podejmowano w latach 50. Okoliczni mieszkańcy częściowo rozebrali te elementy ciągnika, do których był dostęp.



"Odkręcono jedno koło, zaczęto rozbierać elementy silnika. Dolna część pojazdu znajdowała się pod wodą, dlatego np. mamy koło zapasowe w idealnym stanie. Nieźle zachował się układ gąsienicowy. Uszkodzeniu uległy blaszane burty. Wydaje mi się jednak, że uda się go przywrócić do takiego stanu, że będzie mógł znów jeździć" - powiedział.



"Obecnie pojazd czeka czyszczenie i rozbieranie. Trzeba będzie zweryfikować części, odtworzyć brakujące elementy. Te prace mogą trochę potrwać - rekonstrukcja jest kosztowna, a muzeum nie ma takich finansów" - dodał.



Poznańska placówka muzealna ma duże doświadczenie w przywracaniu do życia pojazdów z czasów II wojny. W 2009 roku w poznańskim Muzeum Broni Pancernej pokazano odrestaurowane działo Sturmgeschuetz IV, wyciągnięte w 2008 roku z rzeki Rgilewki w gminie Grzegorzew.



Konstruktorzy pracowali przy nim przez wiele miesięcy, by doprowadzić je do stanu sprzed ponad 60 lat. Po renowacji pojazd jeździ, można też z niego strzelać. (PAP)



rpo/ amac/




Dyskusja na dany temat:




Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a