Niemcy-Czarnogóra: porozumienie ws. cmentarza nazistowskich żołnierzy

Westerwelle podkreślał, że porozumienie w sprawie budowy niemieckiego cmentarza "reprezentuje związek między stawianiem czoła przeszłości a zmierzaniem ku przyszłości".



Szef dyplomacji Czarnogóry Milan Roćen nazwał porozumienie "historycznym wydarzeniem", które poprawi stosunki między obydwoma krajami.



Ministrowie nie podali szczegółów dotyczących dokładnego usytuowania cmentarza.



Szczątki ponad 400 żołnierzy nazistowskich zabitych w latach 1941-1945 w starciach z komunistycznymi partyzantami z Jugosławii zostały odkryte przypadkowo przez robotników budowlanych w 2007 roku na przedmieściach stolicy Czarnogóry - Podgoricy. Przechowywane są w budynku tamtejszej wspólnoty katolickiej. Nadal nie odnaleziono szczątków pozostałych 1600 żołnierzy niemieckich poległych w tym rejonie Bałkanów.



Westerwelle jest pierwszym ministrem spraw zagranicznych Niemiec, który odwiedził Czarnogórę po jej odłączeniu się od Serbii w 2006 roku.



Podczas spotkania rozmawiano także o aspiracjach Czarnogóry, która pod koniec 2010 roku stała się kandydatem do wejścia do Unii Europejskiej. Westerwelle zachęcił czarnogórski rząd do kontynuowania reform, zwłaszcza w zakresie praworządności, walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną, a także wolności mediów.



"Jeżeli będziecie podążać dalej obraną ścieżką zdecydowanych reform, Europa bez wahania pozostanie na ścieżce integracji europejskiej Czarnogóry" - powiedział Westerwelle.



Wizyta Westerwellego w Czarnogórze była częścią jego podróży po Bałkanach. W środę po południu minister udał się do Chorwacji, a w czwartek zamierza odwiedzić Kosowo.(PAP)



der/ az/ mc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17