Niemcy: wywiad RFN ścigał Josefa Mengele
Według tygodnika ujawnione właśnie 34 strony dokumentów przeczą krążącym od wielu lat pogłoskom, jakoby Mengele mógł pracować po wojnie dla BND - podobnie jak oficer Gestapo Klaus Barbie, zwany "rzeźnikiem z Lyonu".
"W zbiorze dokumentów nie ma żadnej wskazówki, że Mengele był źródłem czy nawet współpracownikiem BND. Wydaje się za to, że Pullach (kwatera wywiadu RFN - PAP) poszukiwało nazistowskiego zbrodniarza. Albo przynajmniej udawało" - napisał "Spiegel".
Tygodnik przypomina, że po II wojnie światowej Mengele, który w Auschwitz przeprowadzał zbrodnicze eksperymenty pseudomedyczne na więźniach, ukrył się w gospodarstwie rolnym w Górnej Bawarii, a w 1949 r. uciekł do Argentyny. Później pojawił się w Paragwaju, ale często podróżował do Buenos Aires. W 1960 r. RFN wystąpiła do Argentyny o ekstradycję Mengelego, ten jednak zdołał umknąć.
Wówczas poszukiwania rozpoczął wywiad zachodnioniemiecki. Z notatki dla ówczesnego ministra spraw zagranicznych Heinricha von Brentano z przełomu 1959 i 1960 roku wynika, że wywiad uczestniczył w poszukiwaniach zbrodniarza. Brentano miał stanowczo nalegać, by BND polowała na Mengelego - pisze "Spiegel" .
"Wówczas uważnie obserwowano, w jaki sposób Bonn traktuje byłych nazistowskich zbrodniarzy, gdyż nieco wcześniej izraelski wywiad wytropił Adolfa Eichmanna. Holokaust stał się dominującym tematem na całym świecie" - ocenia niemiecki tygodnik.
Według "Spiegla" BND dotarła do kardiologa Branko Benzona, który w czasie wojny był chorwackim dyplomatą w Berlinie i Budapeszcie, a potem miał pomagać nazistom, w tym Mengelemu, w ucieczce do Argentyny.
Wywiad badał, w jaki sposób Mengele uniknął aresztowania w Argentynie. W 1961 r. natrafiono na konkretny trop, że mieszka on w Brazylii. "Gdy w 1964 r. ambasada RFN w Rio de Janeiro otrzymała wskazówkę, że nazistowski zbrodniarz ma się spotkać z dwoma znajomymi na granicy z Paragwajem, BND postarała się o to, by brazylijska policja rozpoczęła jego obserwację. To nie przyniosło jednak sukcesów. Potem zainteresowanie sprawą osłabło" - napisał "Spiegel".
Jeszcze w 1972 r. współpracownik BND miał poinformować Urząd Kanclerski, że nie wiadomo, gdzie przebywa Mengele i czy jeszcze żyje. W latach 80., na prośbę prokuratury we Frankfurcie nad Menem, wywiad ponownie sprawdził podejrzanych w Paragwaju i Australii. Ale wówczas Mengele już nie żył. Zmarł w 1979 r. w Brazylii.
"Na podstawie dokumentów nie można odpowiedzieć na pytanie, czy agenci faktycznie tak mało wiedzieli. Akta zostały zgromadzone kilkadziesiąt lat temu - prawdopodobnie dlatego, że mnożyły się zapytania ze strony polityków i wymiaru sprawiedliwości" - ocenia "Spiegel.
Cytowany przez tygodnik historyk Bodo Hechelhammer nie wykluczył, że on i jego współpracownicy natrafią jeszcze na informacje o lekarzu z Auschwitz. W archiwum w Pullach wciąż są mikrofilmy zawierające sześć milionów stron dokumentów, których dotąd nikt nie czytał.
Z Berlina Anna Widzyk (PAP)
awi/ mc/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17