Niemcy: umorzono śledztwo w sprawie nazistowskiej masakry we Włoszech

12 sierpnia 1944 roku członkowie 16. Dywizji Grenadierów Pancernych SS "Reichsfuehrer SS" zamordowali w miejscowości Sant'Anna di Stazzema setki ludzi. Według włoskich władz zginęło 560 osób, w tym ponad setka dzieci. Spośród 17 esesmanów, obwinianych o udział w masakrze, żyje jeszcze ośmiu.



Według prokuratury dowody, zgromadzone w trakcie 10-letniego śledztwa, nie pozwalają na oskarżenie domniemanych sprawców o popełnienie zbrodni, które nie uległy przedawnieniu. Sama przynależność do jednostek Waffen-SS, które przeprowadziły akcję w Sant' Anna do Stazzema "nie może zastąpić udowodnienia indywidualnej winy" - stwierdza prokuratura w Stuttgarcie w swoim komunikacie. Podkreśla, że należałoby każdemu z osobna udowodnić, że brał udział w masakrze i dopuścił się morderstwa bądź współudziału w morderstwie.



Niemieccy śledczy oceniają też, że nie da się z całkowitą pewnością stwierdzić, że "masakra była z góry zaplanowaną i zleconą akcją zagłady ludności cywilnej". "Zgodnie z wynikami dochodzenia istnieje też możliwość, że celem akcji pierwotnie była walka z partyzantami i schwytanie zdolnych do pracy mężczyzn w celu ich deportacji do Niemiec, a rozkaz strzelania do ludności cywilnej padł wówczas, gdy stało się jasne, że cel akcji nie może zostać osiągnięty" - wskazują.



W 2005 roku włoski sąd w mieście La Spezia skazał zaocznie dziesięciu byłych esesmanów na dożywocie za współodpowiedzialność za masakrę w Sant' Anna di Stazzema. Ich personalia udało się ustalić dopiero w roku 1994 roku dzięki odnalezieniu w Rzymie tajnych akt SS. Nie zostali oni wydani Włochom przez władze Niemiec. (PAP)



awi/ ap/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17