Niemcy: tablica dla Reagana za apel o zburzenie muru w Berlinie

"Panie Gorbaczow, niech Pan otworzy tę bramę. Panie Gorbaczow, niech pan zburzy ten mur" - apelował Reagan, przemawiając 12 czerwca 1987 roku na drewnianym rusztowaniu ustawionym w przylegającym do Bramy Brandenburskiej parku Tiergarten po zachodniej części miasta.



Pamiątkową tablicę z cytatem amerykańskiego prezydenta osłonięto we wtorek przed siedzibą koncernu medialnego Axela Springera. Wieżowiec znajduje się w miejscu, gdzie dawniej przebiegał mur dzielący miasto na dwie części.



W uroczystości udział wzięli ambasador USA w Berlinie Philip D. Murphy oraz wdowa po Axelu Springerze, Friede Springer. Obecny był także były minister spraw zagranicznych Hans-Dietrich Genscher, kierujący niemiecką dyplomacją na przełomie lat 1980. i 1990.



Zbudowana pod koniec XVIII wieku Brama Brandenburska stała się w 1961 roku częścią berlińskiego muru - umocnień granicznych, dzielących Berlin na część wschodnią, należącą do sprzymierzonej z ZSRR NRD, oraz pozostałą część, należącą, z pewnymi ograniczeniami, wynikającymi z praw byłych mocarstw okupacyjnych, do Republiki Federalnej Niemiec. Enerdowscy pogranicznicy strzelali do każdego, kto bez pozwolenia usiłował przekroczyć granicę.



W okresie zimnej wojny Brama Brandenburska stała się symbolem podziału świata na dwa wrogie bloki wojskowe i polityczne. Blisko dwa i pół roku po wystąpieniu Reagana, 9 listopada 1989 roku, władze NRD zezwoliły na swobodne przekraczanie przejść granicznych w Berlinie, co oznaczało koniec podziału Niemiec i Europy.



Ronald Reagan jest w Niemczech postacią bardzo kontrowersyjną. Szczególnie socjaldemokraci i Zieloni zarzucają mu nadmierne forsowanie wyścigu zbrojeń i odejście od polityki odprężenia z ZSRR. Przychylniej oceniają amerykańskiego polityka partie chadeckie, choć i w szeregach CDU i CSU nie brak krytyków twardego stanowiska wobec Moskwy. (PAP)



lep/ ro/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17