Niemcy: Polonia podziękowała berlińczykom za pomoc w stanie wojennym

"To była fala solidarności, która porwała całe masy. Miliony paczek, które dostaliśmy od Niemców, miały również psychologiczne znaczenie - powiedział polski ambasador w Berlinie Marek Prawda podczas wieczornej uroczystości w ratuszu Berlina. - Tamte doświadczenia pokazują, że Polacy i Niemcy mają także optymistyczne historie do opowiadania (...) Dzisiejsza Europa może potrzebować tamtego poczucia wspólnoty".



W trakcie uroczystości wręczono Medale Wdzięczności Solidarności całemu miastu Berlin oraz czworgu jego mieszkańcom.



Odznaczenia otrzymali: profesor z Uniwersytetu Technicznego Waltraut Kerber-Ganse, organizatorka pierwszych transportów humanitarnych do Polski, założyciel klubu jazzowego Quasimodo Giorgio Caroti, który w 1982 r. zorganizował serię koncertów dobroczynnych pod hasłem "Wolność dla Solidarności", poseł chadecji w Brandenburgii i były dysydent w d. NRD Dieter Dombrowski, a także baronowa Katharina von Kuenssberg, która organizowała zbiórki darów dla szpitala dziecięcego w Krakowie.



"Berlińczycy potrafili zrozumieć, co w grudniu 1981 r. wydarzyło się za wschodnią granicą. Zobaczyli w Polakach przyjaciół, postanowili pomóc i zapoczątkowali bezprzykładną akcję pomocy i solidarności" - powiedział przewodniczący Rady Polskiej w Berlinie Ferdynand Domaradzki. Przypomniał o demonstracjach solidarności z polską opozycją, a nawet akcji bojkotu importowanych z Polski gęsi, tradycyjnej potrawy wigilijnej Niemców.



"Pragniemy dziś za to podziękować berlińczykom w imieniu Polonii oraz Polski i Polaków. Danke schoen Berlin! (Dziękujemy Berlinie!)" - mówił.



W imieniu polskiego parlamentu podziękowania przekazała poseł PO Joanna Fabisiak, wiceszefowa sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.



Mówiła ona o swoich wspomnieniach z 13 grudnia 1981 r. i okresu stanu wojennego. "Wiedzieliśmy, że mamy jedyną szansę, by pokonać komunizm. Byliśmy zdecydowani na wszystko. Chcieliśmy żyć w pokoju, ale w wolności. Potem okazało się, że z naszą odwagą jesteśmy na pierwszej linii frontu, ale ważne jest zaplecze. Potrzebowaliśmy pomocy i dziś za nią dziękujemy - berlińczykom i wszystkim Niemcom" - powiedziała Fabisiak.



Wtorkowa uroczystość była okazją do wspomnień dla niemieckich bohaterów tamtych wydarzeń. Ewangelicki pastor Axel Luther z miejscowości Luebars pod Berlinem, który w swojej parafii organizował zbiórki darów, opowiadał, że gotowość Niemców do pomocy była zadziwiająco duża - biorąc pod uwagę, jak żywe były jeszcze wzajemne uprzedzenia między dwoma narodami.



"Wcale nie czuliśmy się jak bogaci wujkowie z Ameryki. Chodziło też o sygnał pojednania. Uważaliśmy to za nasz chrześcijański obowiązek. Postanowiliśmy, że trzeba okazać znak pokoju" - mówił pastor.



Profesor Waltraut Kerber-Ganse opowiadała, że była pod wrażeniem "nastroju przełomu", jaki panował w Polsce latem 1981 r. "To było tłem naszych późniejszych działań i transportów humanitarnych do Polski" - powiedziała.



Ta praca nie była łatwa. "Ciężarówki były wypakowane pod sam dach. Dla naszych kolegów z uczelni z Warszawy przywoziliśmy papier i długopisy. Papier jeszcze przechodził, gdy miało się potwierdzenie, że przeznaczony jest tylko do celów naukowych. Ale z długopisami już były problemy. Każdy jeden musiał być rozkręcony na granicy" - opowiadała Kerber-Ganse.



Chadecki wiceburmistrz Berlina Frank Henkel powiedział, że wprowadzenie stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. "wywołało szok na całym świecie", także w Berlinie Zachodnim. "Stan wojenny zrozumiano jak wypowiedzenie wojny własnemu narodowi" - powiedział.



Dziękując za przyznanie Berlinowi Medalu Wdzięczności Solidarności, Henkel zaznaczył, że także berlińczycy mają Polakom wiele do zawdzięczenia. "Bez odważnych kobiet i mężczyzn polskiej Solidarności być może nie doszłoby do pokojowej rewolucji w d. NRD i zjednoczenia Niemiec. Ta wspólna pamięć łączy Polaków i Niemców i może pomóc w przezwyciężeniu tego, co w historii dzieliło" - powiedział Henkel.



Z Berlina Anna Widzyk (PAP)



awi/ mc/ mhr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a