Niemcy: Merkel spotkała się z prezydium BdV

Według komunikatu spotkanie odbyło się w Urzędzie Kanclerskim i miało na celu zapoznanie się niemieckiej kanclerz z nowymi członkami prezydium BdV, których wybrano jesienią zeszłego roku, oraz rozmowę na temat pracy Związku Wypędzonych.



"Straszne wydarzenia związane z ucieczką i wypędzeniem w następstwie II wojny światowej są częścią naszej niemieckiej historii" - oświadczyła Merkel podczas spotkania z BdV. Jej zdaniem pielęgnowanie i ochrona pamięci o historycznych faktach są "ważne zarówno dla Niemiec, jak i dla ludzi, których te wydarzenia dotyczyły". Zdaniem Merkel nie można zapominać, co było przyczyną tych wydarzeń.



Według komunikatu biura prasowego niemiecka kanclerz podziękowała również Związkowi Wypędzonych, a w szczególności jego przewodniczącej Erice Steinbach, za wkład w pielęgnowanie pamięci i "budowanie udanego współistnienia w Europie".



W tym tygodniu BdV poinformował też, że Merkel weźmie udział w dorocznym przyjęciu tej organizacji 5 kwietnia w Berlinie. "To pokazuje, że sprawy wypędzonych leżą jej na sercu" - oświadczyła Erika Steinbach.



Z Berlina Anna Widzyk (PAP)



awi/ mc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a