Niemcy: Merkel apeluje o pamięć o cierpieniach wypędzonych

W obecności niemieckiej kanclerz w Berlinie zainaugurowano najnowszą wystawę poświęconą problematyce wypędzeń. W przemówieniu Merkel powiedziała, że Niemcy muszą być świadomi swojej odpowiedzialności za II wojnę światową.



"Niemcy w czasie władzy narodowego socjalizmu przysporzyły naszemu kontynentowi niewyobrażalnych cierpień i nie wolno nigdy zapomnieć o upadku cywilizacji, jakim była Szoah" - oświadczyła.



Jednak - dodała - miliony Niemców, którzy w trakcie II wojny światowej i po niej musieli opuścić swoje domy w Europie Środkowej i Wschodniej, "doświadczyły bezprawia".



"Ta niesprawiedliwość to część naszej wspólnej historii" - powiedziała. "Tej historii nie wolno pomijać, ale trzeba wyciągnąć z niej naukę" - dodała.



"Kwestią człowieczeństwa jest poważne traktowanie cierpień i wspomnień wypędzonych oraz niesienie tej pamięci dalej w przyszłość" - powiedziała Merkel.



Niemiecka kanclerz przypomniała, że powołana przez rząd Niemiec fundacja "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" pracuje nad utworzeniem w Berlinie centrum informacyjno-dokumentacyjnego poświęconego wypędzeniom. "Ten projekt zamknie lukę w niemieckim rozliczeniu się z historią" - podkreśliła Merkel.



Dziękowała też działaczom Związku Wypędzonych i jego szefowej Erice Steinbach za to - jak powiedziała - że "zawsze szukają prawdy i są gotowi do pojednania". "W ten sposób przyczyniacie się do wzmocnienia Europy zjednoczonej w pokoju i wolności" - dodała niemiecka kanclerz.



Nowa wystawa działającej pod auspicjami BdV fundacji Centrum przeciwko Wypędzeniom zatytułowana jest "Heimatweh" ("Tęsknota za ojczyzną"). Stanowi połączenie trzech wcześniejszych odrębnych wystaw fundacji Centrum przeciwko Wypędzeniom.



Pierwsza część to ekspozycja "Die Gerufenen" ("Wezwani"), która przedstawia historię niemieckiego osadnictwa w Europie Środkowej i Wschodniej, drugą część stanowi głośna wystawa "Wymuszone drogi" z 2006 r., ukazująca historię ucieczek i wysiedleń Niemców w czasie II wojny światowej i w latach późniejszych, jak również losy innych narodów europejskich, które w XX wieku doświadczyły przymusowych wysiedleń, deportacji i czystek etnicznych, w tym Polaków. Trzecia część nowej wystawy dotyczy problematyki integracji wysiedlonych po wojnie Niemców w nowej ojczyźnie.



Dodatkowym elementem nowej ekspozycji jest galeria portretów i krótkich biografii znanych w Niemczech osobistości, które są wypędzonymi, późnymi przesiedleńcami albo ich potomkami. Są wśród nich m.in.: były prezydent Niemiec Horst Koehler, którego rodzice pochodzili z Besarabii, urodzony we Wrocławiu polityk socjaldemokracji i wiceprzewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse czy też pochodzący z Opola piłkarz Miroslav Klose, jako przedstawiciel tzw. późnych przesiedleńców.



Z Berlina Anna Widzyk (PAP)



awi/ mc/




Dyskusja na dany temat:


  • siwy napisał:

    [quote:583393d6f2="IOH BOT"]Nowa wystawa działającej pod auspicjami BdV fundacji Centrum przeciwko Wypędzeniom zatytułowana jest "Heimatweh" [/quote:583393d6f2] A powinna zostać otwarta pod tytułem "kto sieje wiatr ten zbiera burze". Zacytowane słowa mają swoją etymologię wywodzącą się ze Starego Testamentu i jak mało które trafnie ilustrują dokonania Niemców w drodze do samounicestwienia swojego Heimatu. W Biblii te słowa brzmią: Oni wiatr sieją, zbierać będą burzę

  • marek8888 napisał:

    A jaki cytat byłby właściwy odnośnie losów nacji takich jak nasza? Często wydaje mi się, że nijak nie rozumiemy sensu niemieckich wystaw - wbrew obowiązującemu u nas spojrzeniu ich celem nie jest wcale "wybielanie się' a chęć zwrócenia uwagi do czego prowadzi bezsens wojny...

  • czarny olek napisał:

    [quote:c8971ef684="marek8888"]A jaki cytat byłby właściwy odnośnie losów nacji takich jak nasza? Często wydaje mi się, że nijak nie rozumiemy sensu niemieckich wystaw - wbrew obowiązującemu u nas spojrzeniu ich celem nie jest wcale "wybielanie się' a chęć zwrócenia uwagi do czego prowadzi bezsens wojny...[/quote:c8971ef684] Chęć zwrócenia uwagi do czego prowadzi bezsens wojny? W 1939 roku tego nie wiedzieli? :o

  • marek8888 napisał:

    Ot znowu dryfujemy w stronę mitologiczno-retoryczną z przymykaniem oka na fakty? :( Może jakieś dowody na masowe poparcie decyzji Hitlera o wojnie? MOże cień refleksji nad tym, że I wojny Niemcy na polu bitwy jednak nie przegrali? I może wreszcie odrobina uwagi dlaczego Wersal tak doskwierał Niemcom? Może kłopotliwa uwaga dlaczego gotując się na ewentualną wojnę po 1943 nagle nieprzygotowani zaczynają ją w 1939... Oczywiście nic takiego nie będzie - za to jakieś zgrabne powiedzonko zawsze się znajdzie... ( w sumie nie dziwota , że Niemcy po 39 roku zalali nasz rynek pisemkami platkarskimi jakich i dziś sporo - ciekawe dlaczego...) No ale o uchodźcach było... jakoś My sami nie bardzo honorujemy naszych - zwycięskich uchodźców :) Pozdrawiam

  • czarny olek napisał:

    "Przymykanie oka na fakty"? :shock: Marku, piszesz to poważnie? I jakich dowodów potrzebujesz? Danych statystycznych? Wyników sondaży z 1939 roku? Czyli co, niemieckie społeczeństwo generalnie było przeciwne wojnie tylko ten szaleniec Hitler chciał? Co ma piernik do wiatraka, czyli wynik I wojny światowej do "chęci zwrócenia uwagi na bezsens wojny"? A wracając do samej wystawy, czy nie widzisz sprzeczności, w tym co powiedziała Merkel? Odpowiedzialność za wybuch wojny i jednocześnie wielki lament, bo "bezprawiem" było wysiedlenie Niemców? Myślę na ten temat dokładnie to samo co Siwy: "Kto sieje wiatr, ten zbiera burze"

  • marek8888 napisał:

    Może tylko warto przyjrzeć się w jakim dokładnie kontekście i okolicznościach zostało to powiedziane w Biblii? :) No dobrze każda nacja na coś tam zwraca uwagę - my na powiedzonka - Niemcy akurat co do wysiedleń na taki drobiazg jak to np. , że często musieli podczas wysiedleń odżywiać się powietrzem... Nie chcę teraz wdawać sie tu w dyskusję ale niezależnie od takich czy innych racji nie świadczy dobrze o zwycięzcy jeżeli kubuek w kubek przejmuje w pewnych sprawach metody agresora...:( A czym były w tym kontekscie powojenne wysiedlenia - metodą ząb za ząb? Może do niektórych to trafia do mnie nie bardzo. Pozdrawiam



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a
Loading...