Niedźwiedzie jaskiniowe i ludzie rywalizowali o siedziby

Kluczowe dla badań są dwa tysiąclecia między 32 tys. a 30 tys. lat temu. Wtedy to dwie jaskinie na obszarze dzisiejszej Francji były zamieszkiwane zarówno przez ludzi, jak i przez niedźwiedzie jaskiniowe.



"Ludzie epoki paleolitu polowali na duże zwierzęta. Zapewne potrafili też zabijać niedźwiedzie jaskiniowe" – wyjaśnia główna autorka badań, Celine Bon. Mimo że niedźwiedzie były głównie wegetarianami, to jednak mogły być agresywne w sytuacji zagrożenia lub nagle zbudzone z zimowego snu. Biorąc pod uwagę ich potężne pazury i kły, stanowiły ogromne niebezpieczeństwo.



Naukowcy przeprowadzili datowanie oraz badanie DNA kości niedźwiedzi z dwóch francuskich jaskiń - Chauvet-Pont d'Arc i Deux-Ouvertures nad rzeką Ardeche. W obu znajdują się freski, przedstawiające m.in. sylwetki niedźwiedzi.



Okazało się, że niedźwiedzie zamieszkiwały region Ardeche pomiędzy 37 tys. a 27 tys. 400 lat temu. Najstarsze ślady w jaskini Chauvet pochodzą sprzed 29 tys. lat.



Ludzie zaczęli wprowadzać się do jaskiń pomiędzy 32 tys. a 30 tys. lat temu. Niewielka, izolowana populacja niedźwiedzi, wyginęła niedługo potem.



"Populacja niedźwiedzi jaskiniowych zaczęła wymierać w tym samym czasie, kiedy ludzie wkroczyli do Europy. Nie jest pewne, czy to ludzie są za to odpowiedzialni z powodu rywalizacji o przestrzeń i pożywienie, czy może zmiany klimatyczne" – opisuje Bon.



Jak dodaje, wątpliwe jest, że ludzie i niedźwiedzie zamieszkiwali w jaskiniach dokładnie w tym samym czasie. Prawdopodobnie były okresy, kiedy wprowadzały się niedźwiedzie, np. zimą, ludzie zaś zajmowali jaskinie latem. Mogło być też tak, że te okresy trwały kilka lat, po czym następowała zmiana.



Ponieważ najstarsze ślady niedźwiedzi w jaskini Chauvet pochodzą sprzed 29 tys. lat, wydaje się prawdopodobne, że rysunki węglem, na których są przedstawione w tej grocie, są równie stare. Byłyby to więc najstarsze znane rysunki naskalne – uważają naukowcy.



Pełne wyniki badań ukażą się na łamach "Journal of Archaeological Science".(PAP)



krx/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17