Naukowcy zbadali artefakty z paleolitycznego stanowiska w Chinach

Naukowcy z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii Chińskiej Akademii Nauk opublikowali wyniki w najnowszym numerze wydawnictwa „Acta Anthropologica Sinica” 2012-(2).



Stanowisko Liuhuaishan jest ważnym prehistorycznym stanowiskiem archeologicznym na otwartym terenie, położonym w rejonie miasta Baise w Regionie Autonomicznym Kuangsi-Czuang w południowych Chinach, gdzie od kilkudziesięciu lat naukowcy prowadzą badania śladów obecności praludzi z okresu paleolitu.



Podczas badania stanowiska w 2008 roku naukowcy odkryli trzy nowe prehistoryczne lokalizacje i odnaleźli 37 kamiennych narzędzi, które zostały poddane szczegółowym badaniom.



Wśród znalezisk znalazły się kamienne rdzenie i odłupki, dolnopaleolityczne narzędzia otoczakowe z jednostronną i dwustronną obróbką oraz kamienne przebijaki, wykonane z kwarcytu, piaskowca kwarcowego i siltytu.



Wszystkie odkryte narzędzia mają duże rozmiary i zostały wykonane z otoczaków – fragmentów skał zaokrąglonych i wygładzonych podczas transportu przez wodę. Cechy zbadanych narzędzi wskazują na ich silne związki z charakterystyką wytwarzania narzędzi otoczakowych w okresie paleolitu na obszarze południowych Chin.



Badania stratygraficzne warstw podłoża przeprowadzone w odkrytych lokalizacjach na stanowisku Liuhuaishan wykazały, że wszystkie trzy lokalizacje uformowały się w tym samym wczesnym okresie środkowego plejstocenu, tj. około 800-700 tysięcy lat temu.



Jak poinformował prof. Gao Xing z Chińskiej Akademii Nauk -współautor publikacji, uzyskane wyniki najnowszych badań pozwalają planować kolejny etap prac na stanowisku, mający na celu ustalenie form zachowań praludzi na otwartym terenie w południowych Chinach. (PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a