Naukowcy rozpoczęli badanie masowego grobu ofiar bitwy pod Lutzen

Odkrycia dokonano na stanowisku w pobliżu miasta Lutzen, w powiecie Burgenland w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, położonego 18 km na południowy-zachód od Lipska.



Jak poinformowała archeolog Zuzanna Friederich, w grobie o powierzchni 42 m kw. i głębokości 1,1 m znajduje się w kilku warstwach co najmniej 75 ciasno ułożonych ciał żołnierzy, którzy polegli w bitwie pod Lutzen w 1632 roku.



Bitwa pod Lutzen była jedną z najkrwawszych bitew w trakcie wojny trzydziestoletniej (1618-1648 r.), która toczyła się między protestanckimi państwami Rzeszy Niemieckiej a cesarzami z katolickiej dynastii Habsburgów, z udziałem wielu europejskich państw popierających jedną ze stron konfliktu.



Pod Lutzen starły się wojska cesarskie pod dowództwem generała Albrechta von Wallensteina z armią szwedzką dowodzoną osobiście przez Gustawa II Adolfa, króla Szwecji w latach 1611-1632.



Po ciężkiej walce Szwedzi zmusili wojska cesarskie do odwrotu, ale duże straty oraz śmierć króla na polu bitwy doprowadziły do wycofania się Szwecji z wojny.



Zdaniem Friederich zbadanie szczątków metodami stosowanymi w antropologii pozwoli ustalić wiek zabitych żołnierzy, odniesione rany i przyczynę śmierci każdego z nich, a także określić rodzaj przebytych chorób.



Według pierwszych ustaleń, dokonanych przy wydobywaniu szczątków, ciała zostały złożone do grobu bez elementów uzbrojenia, ubrań i osobistych przedmiotów.



Pracującym na stanowisku sześciu ekspertom całkowite odsłonięcie masowego grobu może zająć cały rok.(PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a