Największa na świecie baza internetowa starożytności

Według ekspertów, bliskowschodnia baza geodanych starożytności jest pierwszym takim systemem obejmującym cały kraj. Platforma internetowa wykorzystuje system podobny do Google Earth. Pokazuje położenie na mapie 11 tysięcy zarejestrowanych stanowisk archeologicznych w całej Jordanii. Kliknięcie na każde z nich otwiera inwentarz wraz z opisem stanu zachowania.



Autoryzowani naukowcy i inspektorzy mogą aktualizować informacje zawarte w bazie i obejmujące m.in. zagrożenia dla stanowisk archeologicznych.



W Jordanii znajdują się miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa, z których najbardziej znana jest Petra - skalne miasto Nabatejczyków, okres świetności przeżywające od III w. p.n.e. do I w. n.e., z budowlami wykutymi w skałach. Nabatejczycy jako lud koczowniczy nie wykształcili tradycji budownictwa, sięgali do rozwiązań innych kultur; dlatego w Petrze krzyżują się style architektury egipskiej, syryjskiej, greckiej i rzymskiej.



Do najsłynniejszych zabytków Jordanii należą również Umm er-Rassas z V wieku z bizantyjskimi kościołami i wspaniałymi mozaikowymi podłogami, czy zamek Kasr Amra z VIII wieku - jeden z najważniejszych przykładów wczesnej architektury islamu.



Program MEGA, kosztujący milion dolarów, opracowany został we współpracy z Instytutem Getty'ego w Los Angeles i World Monuments Fund z siedzibą w Nowym Jorku.



Twórcy systemu mają nadzieję, że dzięki zdefiniowaniu granic stanowisk przyda się do określania, w jakiej odległości można budować, i przyczyni się do zapobiegania niekontrolowanej rozbudowie.



W internecie można zapoznać się z funkcjonowaniem programu MEGA Jordan pod adresem: http://megajordan.org (PAP)



klm/ mc/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a