Najstarsze tkaniny z Ameryki Południowej mają ok. 12 tys. lat

Szczątki tych materiałów naukowcy znaleźli już 30 lat temu w andyjskiej jaskini Guitarrero, wraz z innymi przedmiotami, których wiek od razu oszacowano na co najmniej 12 tys. lat. Mimo upływu lat od odkrycia wieku samych tkanin jednak nie ustalono. Naukowcy nie zgadzali się, czy są one równie stare, jak pozostałe artefakty – opowiada kierujący badaniami archeolog z Mercyhurst College, Edward Jolie.



Ponieważ wspomniana jaskinia była znana wielu pokoleniom mieszkańców Andów, badacze nie mogli wykluczyć, że znalezione w niej tkaniny należały do późniejszych lokatorów. Co więcej, wcześniejsze badania radiowęglowe wieku całego stanowiska objęły znalezione tam kości, obsydian oraz węgiel drzewny. Bywa jednak, że analizy akurat takich materiałów dają nieprecyzyjne wyniki. Zdaniem Jolie zwłaszcza ocena wieku węgla może mocno zawyżyć wiek badanego stanowiska.



"Dopiero bezpośrednio datując tkaniny mogliśmy potwierdzić ich starożytność i doprecyzować datę wczesnego zasiedlania Andów" – mówi Jolie. Zastosowano do tego najnowszą technologię datowania radiowęglowego. Naukowcy ustalili, że tkaniny powstały pomiędzy 12 100 a 11 080 lat temu.



Są to fragmenty tkanin, z których mogły być wykonane torby, kosze, płachty do wyścielania ścian i podłogi jaskini oraz legowisk. Do jaskini przynieśli je prawdopodobnie osadnicy z nizin, którzy od czasu do czasu robili górskie „wypady” – sugerują naukowcy. "Stosunkowo niskie umiejscowienie jaskini Guitarrero, i to w klimacie dość umiarkowanym w porównaniu z wysokimi Andami, czyni ją idealnym miejscem na obozowisko i punkt wypadowy w wyższe części gór" – napisali badacze.



Takie wypady przetarły szlak późniejszych wędrówek osiedleńczych na te tereny. Osadnicy pojawili się tam nieco później, kiedy stopniały lodowce i nieco zelżał klimat. Dopiero wtedy mieli szansę na przystosowanie do życia na dużej wysokości. Jolie podejrzewa, że w grupie andyjskich pionierów znajdowały się kobiety. Znalezione w jaskini zwitki przetworzonego materiału roślinnego to ślad sugerujący, że ktoś zajmował się tam tkactwem. "Uwzględniając to, co wiemy na temat produkcji tkanin i koszyków w innych kulturach można podejrzewać, że pracę tę wykonywały kobiety" – mówi Jolie.



"Zakłada się, że te wczesne wypady w góry były wyłącznie męską sprawą" - dodał. – A jednak w tym wypadku mogło być inaczej. Dowiedzenie tego wymaga jeszcze sporo pracy".(PAP)



zan/ krf/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a